Coraz więcej pracodawców nie wypłaca terminowo pensji

0 0
Coraz więcej pracodawców nie wypłaca terminowo pensji

- Coraz więcej pracodawców z woj. warmińsko-mazurskiego nie wypłaca terminowo pensji swoim pracownikom - wynika z danych Okręgowej Inspekcji Pracy w Olsztynie. W minionym roku za 31 przedsiębiorców pieniądze wypłacił Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak poinformował rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Olsztynie Jacek Żerański, w 2013 r. w regionie o 1,3 mln zł wzrosła kwota niewypłaconych pracownikom wynagrodzeń. W minionym roku suma zaległości pracowniczych wynosiła 4,8 mln zł, a w 2012 roku było to 3,5 mln zł.

"Wzrosła też liczba pracowników, którzy nie otrzymali pensji lub otrzymali ją z opóźnieniem, wyniosła ona 2,9 tys. osób" - przyznał Żerański i dodał, że dotychczas w wyniku wykonania decyzji inspektorów pracownikom wypłacono prawie 3 mln zł.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami dotyczącymi niewypłacania wynagrodzeń i innych świadczeń inspektorzy pracy z woj. warmińsko-mazurskiego w 2013 r. wymierzyli 180 kar (mandaty opiewały na kwotę 210 tys. zł) w 152 zakładach. Do sądów skierowano w sumie 28 wniosków o ukaranie nieuczciwych pracodawców.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Żerańskiego, pieniądze nieterminowo wypłacają pracownikom firmy z różnych branż, np. w Ostródzie 121 pracownikom nie wypłacił pensji za październik (w sumie 150 tys. zł) właściciel firmy produkującej makarony, zaś w Giżycku nieterminowo wypłacał 23 pracownikom pensję właściciel firmy naprawiającej łodzie.

W minionym roku wzrosła także kwota, którą pracownikom wypłacono z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jak przekazał dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Zdzisław Szczepkowski, w 2013 roku Fundusz wypłacił na rzecz 1135 osób w sumie 5,9 mln zł. Aż 231 wypłat dokonano na podstawie indywidualnych wniosków. Z danych przekazanych przez Szczepkowskiego wynika, że w 2012 roku suma tych wypłat wynosiła zaledwie 1,7 mln zł.

Od lat sytuacja na warmińsko-mazurskim rynku pracy jest bardzo trudna: ofert pracy jest mało, a pracodawcy oferują niskie zarobki. W styczniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w regionie 3191,33 zł, a średnia krajowa wynosiła wówczas 3650,06 zł.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.