Coraz więcej Polaków zatrudnia gosposie

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat liczba rodzin poszukujących pomocy domowej wzrosła dwukrotnie. I wcale nie oznacza to, że w polskich rodzinach jest więcej pieniędzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej Polaków zatrudnia gosposie

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

18 mar 2013 13:25


- Mam coraz więcej pracy i mniej czasu - mówi. - Ostatnio były u nas zwolnienia, więc teraz robię za trzy osoby. Gdy przychodzi weekend, zamiast sprzątać dom i prać, wolę spędzić czas z małą - mówi dla "Gazety Wyborczej" Dorota z Warszawy, mama kilkuletniej Zosi, która niedawno zatrudniła gosposię.

"Gazeta Wyborcza" przytacza również wyniki badań portalu Pomocedomowe.pl, według których najwięcej ofert pracy pochodzi z Warszawy - tutejsze rodziny stanowią ponad jedną trzecią wszystkich pracodawców poszukujących pomocy domowej. 13 proc. ofert pochodzi z Krakowa, 11 proc. z Wrocławia, a z Poznania 10 proc.

Pomoc domowa najczęściej jest wynajmowana do sprzątania, odkurzania, zmywania. Dużą popularnością cieszą się zlecenia na mycie okien, prasowanie, pranie i gotowanie.

Praca gospoś jest średnio warta 11 zł za godzinę, choć w Warszawie gosposie zarabiają więcej, bo nawet 13,66 zł. Przy pracy na pełen etat daje to wynagrodzenie na poziomie 2185 zł miesięcznie. Jednak stolica jest wyjątkiem - w Krakowie czy Łodzi pensja gosposi wynosi ok. 1600 zł.

Jako gosposie w Polsce są najczęściej zatrudniane kobiety. Najwięcej z nich ma mniej niż 25 lat i status studenta. Niecała jedna trzecia gospoś to 30-40-latki, bezrobotne albo dorabiające. Co piąta ma ponad 40 lat.

Niestety, większość polskich pomocy domowych pracuje na czarno. Dlatego Ministerstwo Pracy chce wprowadzić kolejne zachęty dla pracodawców, które miałyby wyciągnąć 150 tys. gospoś z szarej strefy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.