Co trzeci Polak po pięćdziesiątce nie utrzymuje się samodzielnie

40 proc. osób w Polsce po 50. roku życia zarabia mniej niż 2 tys. zł miesięcznie. Niskie dochody najczęściej wymuszają pomoc finansową ze strony bliskich, aby możliwe było opłacenie jedzenia i rachunków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co trzeci Polak po pięćdziesiątce nie utrzymuje się samodzielnie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

16 lis 2015 10:46


Osoby w wieku powyżej 50 roku życia to blisko 36 proc. populacji w Polsce. Co trzecia z nich nie utrzymuje się samodzielnie – wynika z badania „Sytuacja finansowa Polaków 50+” zrealizowanego przez instytut badawczy Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów.

– Niestety statystyki nie są zadowalające i duży przyrost długów tej części populacji budzi niepokój. Ale pokazuje też, jak ważną sprawą powinna być aktywizacja zawodowa tej grupy wiekowej. Według prognoz za 25 lat co trzeci Polak będzie w wieku poprodukcyjnym – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biur Informacji Gospodarczej.

Aktywność zawodowa osób starszych

Z badania przeprowadzonego przez Millward Brown wynika, że bardziej aktywni zawodowo są mężczyźni, niż kobiety – te częściej pobierają natomiast świadczenia emerytalne. Własną działalność gospodarczą również prowadzi znacznie więcej panów (19 proc.), niż pań, gdzie odsetek ten wynosi 6 punktów procentowych.

O aktywności zawodowej decyduje także wykształcenie. Blisko połowa osób, które ukończyły studia, wciąż pracuje. Inaczej wygląda to w przypadku tych, którzy mają wykształcenie podstawowe – z pracy utrzymuje się tylko 14 proc.

– Nasze społeczeństwo starzeje się najszybciej w Europie, zamykamy wszystkie rankingi dotyczące aktywizacji osób starszych. Nasi przedsiębiorcy już teraz narzekają, że mają problem ze znalezieniem pracowników. Gdybyśmy nauczyli się, jak wykorzystać potencjał tej grupy wiekowej, korzyści odniosłaby cała gospodarka – mówi Maciej Ameljan, wiceprezes Rzetelnej Firmy.

W badaniu zapytano również o wysokość dochodu, jakim miesięcznie dysponują osoby w grupie wiekowej 50+. Co czwarte gospodarstwo domowe zarabia powyżej 3 tys. zł. Tyle samo otrzymuje 1,2 - 2 tys. zł. Co piąte ma do dyspozycji od 2 do 3 tys. zł. Mniej, niż 1,2 tys. zł musi wystarczyć 14 proc. osób. Tak niskie dochody mają najczęściej kobiety, osoby z wykształceniem podstawowym i te, mieszkające na wsi.

Wsparcie finansowe ze strony bliskich

Osoby w wieku powyżej 50 roku życia najwięcej pieniędzy wydają na jedzenie – miesięcznie to aż 900 zł. Podczas gdy 18 proc. badanych przeznacza na ten cel ponad 1 tys. zł, nieznacznie mniej, bo 15 proc., znajduje się na drugim biegunie i ma do dyspozycji zaledwie 400 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.