Co motywuje dyrektorów finansowych?

- Interesujące wyzwania zawodowe, wynagrodzenie i benefity oraz stanowienie części międzynarodowego środowiska to główne motywatory CFO (dyrektorów finansowych) - wynika z badania firmy Michael Page.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co motywuje dyrektorów finansowych?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

4 kwi 2015 10:00


Wielkość firmy również ma tutaj znaczenie. Im większy dział finansowy, tym większa satysfakcja dyrektorów.

Według danych z Barometru Dyrektorów Finansowych Michael Page rola CFO ewoluuje w stronę doradcy zarządu zapewniając osobom piastującym te stanowiska coraz większe możliwości rozwoju zawodowego i dając im większe zadowolenie z pracy.

Dzisiaj, 48% dyrektorów finansowych na świecie przewiduje, że pozostanie na zajmowanym stanowisku przez dłuższy czas, choć jednocześnie zmieni się ich zakres odpowiedzialności. Jednocześnie 75% CFO czuje się raczej zadowolona lub bardzo zadowolona ze swojej pracy. Wyższy odsetek satysfakcji – 80,6% notuje się w grupie CFO poniżej 35. roku życia, nieco niższy – 70%, w grupie osób w wieku 50-54 lata.

Jednymi z najbardziej zadowolonych ze swojej pracy są CFO z Polski – jest ich 81,6%. Najwięcej zadowolonych dyrektorów finansowych pracuje w budownictwie oraz w bankowości i usługach finansowych, a najmniej – w przemyśle i handlu.

Czytaj też: Zarobki dyrektorów finansowych w Polsce

Powyższe wnioski są zbieżne z danymi ukazującymi obniżanie się wieku, w którym CFO obejmują swoje stanowiska. Wyjątek stanowi tutaj Ameryka Północna, gdzie osiągnięcie najwyższych pozycji zajmuje dyrektorom finansowym zdecydowanie więcej czasu. Może to być związane z typową ścieżką kariery północnoamerykańskich specjalistów, w której przyszli CFO przechodzą systematycznie przez kolejne szczeble organizacji.

Gdzie indziej, w tym w Europie, zatrudnia się CFO z zewnątrz jako interim managerów, lub za pośrednictwem firm rekrutacyjnych. Ta droga wydaje się gwarantować szybszy sukces niż powolne wspinanie się po drabinie awansu w konkretnej organizacji.

- Przekształcanie się stanowiska CFO w rolę doradcy strategicznego oraz coraz bardziej złożone zadania jakie w związku z tym realizują CFO nie pozostaje bez wpływu na ich motywację. Ważnym jej źródłem są oczywiście wynagrodzenie oraz benefity pozapłacowe – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor w firmie Michael Page.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.