Co drugi pracownik w przemyśle ciężkim zarabia więcej niż 4,5 tys. zł

Kto w przemyśle ciężkim może liczyć na najwyższe wynagrodzenie i w jakim województwie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co drugi pracownik w przemyśle ciężkim zarabia więcej niż 4,5 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 sie 2014 11:38


Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wynika, że mediana wynagrodzeń pracowników przemysłu ciężkiego była wyższa niż wartość środkowa zarobków zarówno w przemyśle lekkim, jak i w branży przemysłowej ogółem. Co drugi pracownik zatrudniony w przemyśle ciężkim zarabiał w 2013 roku powyżej 4 560 zł brutto miesięcznie.

Czytaj też: Będą nowe kopalnie w Polsce. Dadzą grubo ponad 10 tys. miejsc pracy

Spośród osób pracujących w przemyśle ciężkim najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w petrochemii. Mediana ich płac wynosiła 6 tys. zł. O tysiąc złotych mniej zarabiali pracownicy przemysłu motoryzacyjnego i górnictwa. Najniższe wynagrodzenia otrzymywały osoby pracujące w hutnictwie i metalurgii (3 990 zł).

Najwyższe, przekraczające 5 tys. zł wynagrodzenia otrzymywały osoby pracujące na terenie województw: mazowieckiego (5 500 zł), dolnośląskiego (5 267 zł) i pomorskiego (5 tys. zł). Działają tam duże przedsiębiorstwa z tych sekcji przemysłu ciężkiego, w których płace są najwyższe. W mazowieckim i pomorskim jest to przemysł petrochemiczny (PKN Orlen, Grupa Lotos), z kolei w dolnośląskim prosperuje przemysł wydobywczy i motoryzacyjny.

Czytaj też: KGHM to magnes na pracowników. Nawet 400 chętnych na jedno miejsce

Najmniej zarabiały osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach ulokowanych na Podlasiu. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 3 650 zł. O 150 zł wyższe płace otrzymywały osoby pracujące w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.