Chude lata dla policjantów. Gminy przekażą mniej

Miejskie komendy policji muszą jeszcze bardziej zacisnąć pasa. Budżety zagłębiowskich gmin, które do tej pory hojnie wspierały funkcjonariuszy, w tym roku przekażą mniej pieniędzy lub nie przekażą ich wcale.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chude lata dla policjantów. Gminy przekażą mniej

PODZIEL SIĘ


Autor: esosnowiec.pl

www.portalsamorzadowy.pl

15 mar 2013 11:16


Gospodarczy kryzys widziany z perspektywy samorządu uderza po kieszeni także policjantów. Gminy od lat wspierają budżety miejskich jednostek policji - te mogły dzięki temu pokryć wydatki na kulejącą infrastrukturę.

Z pieniędzy mieszkańców regionu mundurowi prowadzili remonty komisariatów czy kupowali nowe radiowozy oraz mieli opłacone np. dodatkowe patrole i prace dzielnicowych. Pieniądze były przekazywane poprzez Fundusz Wsparcia Policji lub poprzez bezpośrednie dofinansowanie zakupów rzeczowych.

Analizując miejskie budżety widać, że część miast zmienia taktykę na "lepiej już było". Nie wszystkie komendy będą mogły liczyć na wsparcie na dotychczasowym poziomie. Przykładem jest sosnowiecka policja, która w 2012 roku otrzymała z budżetu miasta przeszło 660 tys. zł.

W ramach tej kwoty zakupiono dwa radiowozy, zmodernizowano ogrzewanie w Komisariacie V przy ul. Kościuszkowców oraz kosztem prawie 400 tys. zł zburzono budynek Komisariatu I przy ul. Piłsudskiego. W tym roku pieniędzy będzie mniej, aż o 2/3. Sosnowiecka jednostka będzie musiała zadowolić się kwotą...233 tys. zł.

- Mimo mniejszych funduszy Sosnowiec i tak jest w "czubie", jeśli chodzi o dofinansowanie policji - stwierdza Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Nie ma mowy o jakimkolwiek konflikcie czy złej kooperacji z kierownictwem komendy. Współpracuje nam się bardzo dobrze. Tak jak w poprzednim roku, gminne fundusze zostaną przeznaczone na remonty policyjnych budynków. Mniejsza suma nie wpłynie także na ilość patroli na ulicach.

Łysy dodaje, że mimo tegorocznych oszczędności Sosnowiec plasuje się na czele gmin z największym dofinansowaniem dla policji. Podobnie sprawę widzą sosnowieccy mundurowi.

- Faktycznie pieniędzy jest mniej, ale w żaden sposób nie odbije się to na bezpieczeństwie mieszkańców - zapewnia podkom. Paweł Warchoł.
- Nie ukrywamy jednak, że wpłynie to negatywnie na warunki naszej pracy. W ubiegłym roku komenda z pieniędzy miasta zakupiła m.in. dwa radiowozy. W tym roku prawdopodobnie nie będzie to możliwe. Mamy zapewnienie ze strony prezydenta Sosnowca, że jeżeli pojawią się dodatkowe środki w miejskim budżecie, to zostaną nam przekazane - dodaje podkom. Warchoł.

Nieoficjalnie funkcjonariusze przyznają, że mniejszy komfort pracy zawsze odbija się na skuteczności. - Wystarczy zobaczyć co zostało po zburzonym komisariacie przy ul. Piłsudskiego. Funkcjonariusze tam pracujący przenieśli się do budynku komendy i lokalowo jest trudniej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.