Chcą zarabiać więcej, ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

Z własnej inicjatywy, z racjonalnych powodów i ostrożnie – tak Polacy rozmawiają o podwyżce, wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” na podstawie badania TNS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcą zarabiać więcej, ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

7 paź 2014 12:36


Wzrost wynagrodzenia nie należy do często podejmowanych tematów zarówno przez pracowników, jak i ich przełożonych. Prawie połowa pracujących Polaków (48 proc.) nigdy nie uczestniczyła w rozmowie o podwyżce – czytamy w raporcie Pracuj.pl na podstawie badania TNS.

Czytaj też: Polacy chcą rozmawiać o zarobkach, ale... cudzych

Jedynie 38 proc. respondentów zainicjowało taką rozmowę samodzielnie. Mimo że ponad 75 proc. badanych uważa, że to pracodawca powinien zaproponować podwyżkę, jeśli pracownik na nią zasługuje, tylko 19 proc. Polaków uczestniczyło w rozmowie o wzroście wynagrodzenia nie z własnej inicjatywy.

Czytaj też: Rozmiar ma znaczenie. Grubość portfela ważna dla polskich par

Wśród pracujących Polaków, 12 proc. ubiegało się o wzrost wynagrodzenia w ciągu tego roku, a co dziesiąty prosił o podwyżkę ponad 3 lata temu. Jedną z głównych barier w podjęciu tematu jest brak wiedzy i punktu odniesienia. Jedna czwarta badanych odkłada rozmowę o podwyżce, ponieważ nie wie, czy na swoim stanowisku mogłaby zarabiać więcej, a 17 proc. nie ma pewności, czy na nią zasługuje.

 

 

W ślad za sukcesem zawodowym

Do rozmowy o podwyżce Polaków motywują aspekty racjonalne, bezpośrednio związane z pracą zawodową. Najczęstszym impulsem do poruszenia tematu wynagrodzenia jest wzrost zakresu obowiązków – deklaruje tak 54 proc. badanych.

Ponad ¼ respondentów wskazała także, że prosi o podwyżkę, kiedy dowie się, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej (27 proc.). Motywacją do podjęcia tematu bywa też odniesienie sukcesu zawodowego (16 proc.) i związane z nim poczucie, że zasługuje się na więcej. Potrzeby związane z życiem prywatnym i rozwojem osobistym rzadziej są motywatorem do rozmowy. Tylko 3 proc. prosi o nią w sytuacji, gdy rodzi się dziecko lub kiedy zamierza wziąć kredyt.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.