Celniczki w MRPiPS. Mają petycję ws. emerytur

0 0
Celniczki w MRPiPS. Mają petycję ws. emerytur
Obecnie celnicy są częścią powszechnego systemu emerytalnego i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. (fot.:mf.gov.pl)

• Celniczki apelują do minister pracy o wsparcie ich starań o włączenie służby celnej do systemu emerytur mundurowych.
• W środę (5 października) złożyły w resorcie petycję, w której domagają się wsparcia obywatelskiego projektu w tej sprawie, który od blisko roku jest procedowany w Sejmie.

Obecnie celnicy są częścią powszechnego systemu emerytalnego i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji mundurowych.

"Oczekujemy wsparcia nas w dążeniu do usytuowania funkcjonariuszy celnych tak samo jak funkcjonariuszy innych służ mundurowych, co wreszcie zniesie naszą dyskryminację" - powiedziała PAP po spotkaniu w ministerstwie wiceprzewodnicząca związku zawodowego Celnicy.pl. Maria Mrugała.

Podkreśliła, że dyskryminacja polega na tym, że "celnicy mają restrykcje i ograniczenia jak wszystkie służby mundurowe, stosunek służbowy jak w każdej innej formacji mundurowej, natomiast nie mają uprawnień emerytalnych na takich samych zasadach jak pozostałe służby mundurowe".

"Obecnie jesteśmy w systemie powszechnym, co oznacza, że powinniśmy wykonywać zadania do 67. roku życia, wymaga się od nas realizacji zadań w warunkach szkodliwych dla zdrowia, wymaga się od nas predyspozycji psychicznych i fizycznych, jakie mogą spełnić tylko osoby w wieku 40-50 lat. Więc z chwilą, gdy dochodzimy do tego wieku, tracimy te predyspozycje stajemy się obciążeniem dla służby" - powiedział Mrugała.

Przypomniała, że w marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące, a w Sejmie od grudnia procedowany jest "projekt obywatelski, który realizuje ten wyrok". "Projekt jest na etapie prac podkomisji i prace nie postępują do przodu" - mówiła Mrugała i dodała, że celniczki apelują o poparcie tego projektu i pomoc w jego wdrożeniu.

Projekt zakłada, że - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy będą przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby. Po 15 latach na emeryturę mogą przejść funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast rozpoczynający służbę po 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny osiągną w 55. roku życia i po odsłużeniu 25 lat.

Czytaj też: Ustawa o KAS pozbawi pracy celników

Pod petycją podpisało się kilka tysięcy kobiet - celniczek i żon oraz najbliższych funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej. W przekazanej PAP informacji prasowej celniczki podkreślają, że przez cały okres ich służby, okres służby ich mężów "życie rodzinne jest podporządkowane wykonywaniu obowiązków zawodowych".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.