Budżet na 2015 rok: Jakie zmiany dla rynku pracy?

Przekazanie dodatkowego 1 mln zł na wynagrodzenia w biurze Rzecznika Praw Pacjenta - zakłada poprawka do budżetu na 2015 r., którą przyjęli posłowie. Jakie jeszcze istotne dla rynku pracy zapisy znalazły się w ustawie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Budżet na 2015 rok: Jakie zmiany dla rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 gru 2014 9:26


Poprawkę zgłosiła Izabela Mrzygłocka (PO). Zgodnie z poprawką część budżetu poświęcona wynagrodzeniom w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zostanie zmniejszona o 500 tys. zł.

Czytaj też: GUS podał dane za listopad. Jak wyglądają wynagrodzenia, zatrudnienie?

O kolejne 500 tys. zł ulegną zmniejszeniu wydatki Ministerstwa Sprawiedliwości na uposażenia sędziów w stanie spoczynku oraz uposażenia rodzinne.

Uzyskana w ten sposób kwota 1 mln zł trafi na wynagrodzenia w biurze Rzecznika Praw Pacjenta, w tym na utworzenie 17 nowych etatów w tej instytucji.

Posłowie poparli też poprawkę Mrzygłockiej, która w części budżetu związanej z Państwową Inspekcją Pracy przesuwa kwotę 37 tys. zł ze składek na ubezpieczenia społeczne na wynagrodzenia osobowe.

Poprawka ta ma dostosować budżet na wynagrodzenia w PIP do wysokości określonej w tzw. ustawie okołobudżetowej.

Podczas debaty nad budżetem na 2015 roku posłowie nie zgodzili się także na przyjęcie zaproponowanych przez PiS poprawek zmierzających do przeniesienia 150 mln zł na utworzenie rezerwy na prowadzenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach, dot. zwiększenia o 100 mln zł puli rezerwy na zasiłki z pomocy społecznej i pomoc w naturze.

Czytaj też: Wynagrodzenia pracowników samorządowych bez tajemnic

Poprawki te uzyskały wcześniej negatywną opinię komisji finansów publicznych. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk tłumaczyła, że np. na zasiłki z pomocy społecznej rezerwa w tym roku została już powiększona o ponad 170 mln zł.

W ustawie rząd po raz kolejny zdecydował się na zamrożenie funduszu płac w sferze budżetowej. Do istotnych dla budżetu i podatników zmian zaliczono zmiany dotyczące ulg podatkowych na dzieci oraz przyjęte zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.