Brytyjscy politycy publikują zeznania podatkowe

• Premier Wielkiej Brytanii David Cameron opublikował swoje zeznanie podatkowe jako pierwszy brytyjski premier w historii.
• Na podobny krok zdecydowali się minister finansów George Osborne, mer Londynu Boris Johnson i lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brytyjscy politycy publikują zeznania podatkowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 kwi 2016 23:27


"Myślę, że istnieje ważny powód, dla którego premier i lider opozycji, a także kanclerz (minister finansów) i jego odpowiednik w gabinecie cieni powinni publikować swoje zeznania - to są ludzie, którzy są lub chcieliby być odpowiedzialni za narodowe finanse" - podkreślił Cameron. Jak dodał, nie jest jednak zwolennikiem zmuszenia wszystkich posłów do opublikowania ich zeznań podatkowych.

"Obywatele domagaliby się podobnego podejścia wobec tych, którzy zadają nam pytania, odgrywają ważne role w samorządach i firmach państwowych, a nawet tych, którzy redagują programy telewizyjne i gazety. To byłaby bardzo duża zmiana dla naszego państwa i zdecydowanie nie powinna się odbyć bez wcześniejszej długiej i przemyślanej debaty" - powiedział szef brytyjskiego rządu.

W trakcie popołudniowej dyskusji w Izbie Gmin, Cameron bronił również faktu posiadania udziałów w zarejestrowanym w raju podatkowym funduszu Blairmore, podkreślając, że "istnieją tysiące podobnych funduszy inwestycyjnych i wiele milionów Brytyjczyków posiada w nich swoje udziały". Jak dodał, są one często używane przez fundusze emerytalne samorządu lokalnego, a także wiele brytyjskich firm i związków zawodowych.

"Szybkie przejrzenie dostępnych danych wskazuje, że BBC, Mirror Group (wydawca gazety Daily Mirror), Guardian Newspapers (wydawca dziennika The Guardian) i wybrana jedna, zupełnie losowo, dzielnica Islington (z której wywodzi się lider opozycji, Jeremy Corbyn) - one wszystkie mają fundusze ulokowane w podobnych inwestycjach. To absolutnie standardowa praktyka, a nie sposób unikania opodatkowania" - podkreślił premier, wskazując, że trzymane tam fundusze są inwestowane w papiery wartościowe nominowane w dolarach.

Inne zasady

Podkreślając twardą linię rządu wobec korupcji i przestępstw podatkowych, Cameron zapowiedział w poniedziałek (11 kwietnia) wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla firm, których pracownicy prowadzą działania mające na celu uchylenie się od opodatkowania.

Jego wyjaśnień nie przyjął lider opozycji Jeremy Corbyn, który ocenił, że opublikowane w ubiegłym tygodniu tzw. "papiery z Panamy" upewniły wielu Brytyjczyków w przekonaniu, że "istnieją inne zasady dla super-bogaczy i inne dla całej reszty".

Corbyn, który stoi na czele Partii Pracy od września ubiegłego roku, opublikował w poniedziałek swoje zeznanie podatkowe, z którego wynika, że zarobił w ubiegłym roku ok. 70 tys. funtów (ok. 374 tys. złotych), z których odprowadził należne 19 tys. funtów podatków (101,4 tys. złotych). Jak przyznał, musiał jednak zapłacić dodatkową karę w wysokości 100 funtów (ok. 530 złotych) za złożenie oświadczenia po terminie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.