Branża IT: poniżej 5 tys. zł zarobki nie schodzą

Advisory Group TEST Human Resources opublikował najnowszy raport płacowy. Pracownicy z branży IT nie mają na co narzekać, rzadko kto dostaje poniżej 5 tys. zł miesięcznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża IT: poniżej 5 tys. zł zarobki nie schodzą

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

www.raportplacowy.pl

17 lip 2013 16:36


Z Raportu płacowego "Wiosna 2013" opracowywanego przez Advisory Group TEST Human Resources wynika, że w branży IT na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach.

Średnia ich zarobków nie schodzi poniżej 8 tys. zł. I tak np. dyrektor IT średnio zarabia 17318 zł, kierownicy odpowiadający za wsparcie techniczne dostają średnio 11457 zł, kierownicy ds. tworzenia aplikacji - 9571 zł, odpowiedzialni za testy oprogramowania - 8408 zł, a kierownicy ds. administrowania systemami mogą spodziewać się średnio zarobku w wysokości 8 379 zł (więcej na załączonym wykresie).

Firmy pytane o szczegóły dotyczące celów, zadań i wymagań stawianych kandydatom obejmującym te stanowiska wskazywały głównie na planowanie, koordynację i nadzór nad działaniami w powierzonych im zespołach pracowników, organizowanie ich pracy, jej weryfikację, a także zarządzanie procesami wdrożeń nowych rozwiązań i aplikacji u klienta.

Dyrektorzy działów IT są odpowiedzialni za rozwój strategii i funkcjonowanie obszaru IT. Zwykle mają też wpływ na strategię całej firmy i są członkami jej zarządu.

Komu w IT się nie przelewa?

Spośród 26 stanowisk w branży IT, tylko w czterech przypadkach średnia wynagrodzeń wynosi mniej niż 5 tys. zł. Z danych raportu wynika, że najniższe pensje otrzymują osoby zatrudnione jako testerzy oprogramowania (4966 zł), specjaliści wsparcia technicznego (średnio 4438 zł), graficy (4328 zł) i serwisanci komputerowi (2922 zł).

Z kolei comiesięczna wypłata blisko 70 proc. zatrudnionych w branży IT przekracza kwotę 6 tys. zł.

Duża jest także rozpiętość zarobków na tych samych stanowiskach. W wybranych firmach pensje pracowników mogą wahać się nawet o kilka tysięcy złotych. Minimalne wynagrodzenie administratora aplikacji (w tym SAP) może wynieść od 4754 zł w jednym przedsiębiorstwie do nawet 7427 zł w innym.

Nie mogą porównywać się także specjaliści ds. infrastruktury zatrudnieni w dwóch różnych firmach. W ich przypadku pensja jednego może być blisko dwukrotnie wyższa od pensji drugiego. Jak wynika z danych pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach najmniej zarabiają nieco ponad 5 tys. zł, najwięcej ponad 10 tys. zł. Podobna sytuacja jest w przypadku inżyniera bezpieczeństwa IT, który w jednej firmie może zarabiać blisko 6 tys. zł, a w innej ponad 9 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.