Brak wypłaty na koncie? Trzy czwarte Polaków nie znajduje usprawiedliwienia dla pracodawcy

Wciąż zdarza się, że polskie firmy nie płacą wynagrodzeń na czas. A pieniądze, o jakie dopominają się oszukani pracownicy nie są wcale małe. Średnia kwota niewypłaconej pensji, jaka trafiła do bazy danych Krajowego Rejestru Długów to 11,5 tys. złotych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brak wypłaty na koncie? Trzy czwarte Polaków nie znajduje usprawiedliwienia dla pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 cze 2015 9:41


TNS Polska na zlecenie KRD zapytał Polaków o to, czy są w stanie znaleźć usprawiedliwienie dla pracodawcy, który nie płaci swoim pracownikom pensji. W naszym powszechnym przekonaniu pracodawcy powinni płacić swoim pracownikom za wykonaną pracę – niezależnie od okoliczności. Aż 73 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie widzi żadnego powodu, który mogłoby stać się usprawiedliwieniem dla niewypłacenia wynagrodzenia pracownikom.

Wśród sytuacji, w których część z nas zaakceptowałaby opóźnienie lub nieotrzymanie pensji, znalazły się te, które wiązały się z trudną sytuacją finansową przedsiębiorstwa. Występowanie zatorów płatniczych, czyli brak zapłaty od kontrahentów, zostało wskazane jako usprawiedliwienie niewypłacenia pensji przez 14 proc. ankietowanych.

Czytaj też: Dobra atmosfera w pracy lub elastyczne godziny ważniejsze od wynagrodzenia

Z tłumaczeniem, że nie otrzymali wypłaty, ponieważ pieniądze te zostały przeznaczone na uratowanie przedsiębiorstwa przed upadłością, pogodziłoby się już tylko 8 proc. pytanych Polaków. Spowolnienie gospodarcze, nakłady inwestycyjne i brak wolnej gotówki były zrozumiałym powodem dla niewielkiego odsetka pozostałych badanych.

Pracodawcy nie płacą na czas

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy w samym tylko 2014 roku odnotowano opóźnienia w wypłacie pensji dla pracowników na łączną kwotę ponad 171 mln zł. Sytuacja zatrudnionych, których wypłaty nie trafiają na ich konta jest o tyle trudna, że często czują się bezradni wobec sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nie znając przysługujących im praw, pozostają też bierni w swoich działaniach.

Czytaj też: Związkowcy walczą o wyższe wynagrodzenia

– Jako pracownicy mamy określone obowiązki, ale ma je również nasz pracodawca. Terminowe przekazywanie wynagrodzenia pracownikom jest jednym z nich – wyjaśnia Konrad Siekierka z kancelarii prawnej Via Lex. – Niepłacącego pracodawcę powinniśmy pisemnie wezwać do zapłaty zaległego wynagrodzenia. Gdy nie wywiąże się z tego zobowiązania we wskazanym terminie, radzę jak najszybciej złożyć pozew do sądu pracy. Im szybciej uzyskamy wyrok, tym większe mamy szanse na odzyskanie należnych nam pieniędzy. Nie każdy ma też świadomość, że za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia, pracownikowi przysługują odsetki ustawowe, które wynoszą obecnie 8 proc. w skali roku – dodaje Siekierka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

darek 2015-06-03 23:16:36

Milmex Systemy Komputerowe oraz Teleplus z Sosnowca razem z ich prezesami Krzyśko i Kawalą nie wypłacają wynagrodzeń od 1,5 roku stu pracownikom!!! I nikogo to nie interesuje!!! Tu są ludzie niepełnosprawni, nie mamy za co żyć i kupować leków!!!