Blisko połowa firm planuje w tym roku podwyżki wynagrodzeń

• Narodowy Bank Polski opublikował cokwartalną informację o kondycji sektora przedsiębiorstw.
• Więcej polskich firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek.
• 46,1 proc. przedsiębiorstw planuje podwyżki w 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Blisko połowa firm planuje w tym roku podwyżki wynagrodzeń

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 sty 2016 8:34


Zdaniem ankietowanych firm w IV kwartale 2015 r. ich kondycja była dobra i stabilna. Optymizm ocen obniżała duża niepewność co do oczekiwanego wzrostu podatków, zwłaszcza dotyczących branży handlowej. Prognozy krótkoterminowe poprawiły się nieznacznie w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale na tle poprzedniego roku były obniżone, i to mimo poprawy prognoz popytu.

Zatrudnienie

Według raportu NBP prognozy zatrudnienia na I kwartał 2016 r. są zbliżone do prognoz z poprzedniego kwartału. Od ponad dwóch lat nieprzerwanie więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek – wskaźnik prognoz zatrudnienia wzrósł o do 7,1 proc. i jest zdecydowanie wyższy od swojej długoterminowej średniej.

Ponownie widoczny staje się problem braku pracowników – powoli rośnie odsetek firm, które informują o problemach ze skompletowaniem załogi. Jednak daleko jeszcze do sytuacji obserwowanej w okresie boomu, na przełomie lat 2007/2008, kiedy takie problemy zgłaszało około 14 proc. przedsiębiorstw.

Wynagrodzenia

Podwyżki wynagrodzeń planowane na I kwartał 2016 r. będą miały większy zasięg oraz nieco niższą wartość niż w poprzednim kwartale. W perspektywie całego roku 2016 podwyżki wynagrodzeń przewidywane są w 46,1 proc. przedsiębiorstw, a kolejne 12,6 proc. rozważa wzrost przeciętnych płac w 2017 r.

W co trzeciej spółce w dalszym ciągu nie przewiduje się wzrostu wynagrodzeń, mimo że płace nie były ostatnio podnoszone. Nie wzrosła planowana średnia wysokość podwyżek wynagrodzeń. Przedsiębiorstwa, które planują zwiększyć płace w I kwartale 2016 r., podniosą je o średnio 5,2 proc, zaś przeciętna płaca zatrudnionego w nich pracownika wzrośnie o 3,7 proc. Większość podwyżek płac będzie jednak nadal umiarkowana co do skali – relatywnie wysokie podwyżki płac (wyższe niż 10 proc.) nadal planowane są rzadko (w co piątej firmie podnoszącej wynagrodzenia).

W przeprowadzonym w grudniu ub.r. badaniu ankietowym udział wzięło 1760 podmiotów wybranych z całego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.