Bezwarunkowy minimalny dochód dla każdego?

Stowarzyszenia: Ryszarda Kalisza, Wandy Nowickiej, Piotra Ikonowicza i Anny Grodzkiej opowiadają się za wprowadzeniem bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego dla każdego obywatela. Zapowiadają zbieranie podpisów pod wnioskiem o europejskie referendum w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezwarunkowy minimalny dochód dla każdego?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lis 2013 19:00


Nierówności społeczne to jeden z podstawowych problemów współczesnej Polski i Europy - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, stojąca na czele stowarzyszenia Równość i Nowoczesność. "Bezwarunkowy dochód podstawowy jest innowacyjną formą zmiany systemu zabezpieczeń społecznych, dzięki czemu ogromne nierówności mogłyby się zmniejszyć" - dodała.

Czytaj też: Trzeba wprowadzić minimalną "godzinówkę"

Karolina Nadolska ze stowarzyszenia Dom Wszystkich - Polska, któremu przewodniczy Ryszard Kalisz, poinformowała, że Polska jest nowym krajem biorącym udział w debacie o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, która trwa w Europie od 10 lat.

Zapowiedziała, że na ten tydzień zaplanowane jest zebranie ok. 10 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum. Dodała, że podpis można złożyć przez internet.

W sprawie ustanowienia bezwarunkowego dochodu podjęto Europejską Inicjatywę Obywatelską. Inicjatywa ta umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacyjnych. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

W Polsce akcję zbierania podpisów organizuje m.in. partia Zielonych oraz stowarzyszenia: Dom Wszystkich - Polska, Społeczeństwo fair, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej.

"Co to jest bezwarunkowy dochód podstawowy? To świadczenie wypłacane każdemu dorosłemu obywatelowi UE regularnie i na stałym poziomie bez względu na jego płeć, światopogląd, przekonania polityczne, stan cywilny, czy wybrany przez niego styl życia" - czytamy na stronie organizatorów akcji.

Kalisz podkreślił na konferencji prasowej, że w przypadku zasiłków, czy zapomóg z każdych 100 zł przeznaczonych na cele socjalne do potrzebujących dociera tylko 30 zł, resztę "zjada biurokracja".

Nierówności społeczne to jeden z podstawowych problemów współczesnej Polski i Europy - mówiła Nowicka. "Nierówności między tymi, którzy mają lepiej, a tymi, którzy mają o wiele gorzej coraz bardziej rosną" - podkreśliła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.