Benefity w Europie? W Belgii rządzi samochód służbowy, w Turcji vouchery na lunch

0 0
Benefity w Europie? W Belgii rządzi samochód służbowy, w Turcji vouchery na lunch

Jedna firma, ale różne benefity. Co je różnicuje? Najczęściej kraj, w którym firma prowadzi swoją działalność i obowiązujące w nim prawo podatkowe.

Większość firm, która działa w różnych krajach świata, stara się standaryzować swoje benefity w taki sposób, aby wszyscy pracownicy - niezależnie od kraju, w którym są zatrudnieni - nie odczuwali znaczących różnic.

- W LG Display wynagrodzenia są dopasowywane do warunków lokalnych, jednak jeśli chodzi o benefity oferowane pracownikom, to są one ustandaryzowane, co znaczy, że takie same benefity otrzymują zatrudnieni w Polsce i takie same trafiają do ich kolegów pracujących w Niemczech, Chinach czy Korei Południowej - mówi Zbigniew Miedziński, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi w LG Display Poland.

O standaryzację oferowanych pracownikom świadczeń dba również taki gigant jak Microsoft.

- Działamy w 140 krajach, ale standardem we wszystkich naszych biurach na całym świecie są darmowe napoje dla pracowników. Oczywiście, jeśli chodzi o większe benefity, to w każdym kraju są one dopasowywane do lokalnego rynku i oczekiwań pracowników, ale nie ma tutaj jakiś spektakularnych różnic - mówi Anna Muszynska-Jurkow, HR business partner w Microsoft Polska.

Na tej mapie są jednak wyjątki, chociażby takie jak firma Gtech, wchodząca w skład grupy Lottomatica (operator systemów loteryjnych). Tutaj różnice są naprawdę znaczące.

- Wszyscy pracownicy firmy w Belgii, oprócz pracowników recepcji, mają do dyspozycji samochód służbowy. Z kolei w Gtech w Wielkiej Brytanii nikt nie ma samochodu służbowego włącznie z prezesem, ponieważ są one tam bardzo wysoko opodatkowane - mówi Katarzyna Przybysz, wiceprezes ds. zarządzania zasobami ludzkimi w GTECH.

- A w Turcji oferujemy np. vouchery na lunch w trakcie godzin pracy, ponieważ to rozwiązanie cieszy się tam największą popularnością - dodaje Przybysz.

Jak podkreśla Kamil Skowera, ekspert firmy Mercer Polska, firmy najczęściej wybierając pakiety świadczeń, odnoszą się do oferowanych praktyk rynkowych, a przede wszystkim stosują się do lokalnego ustawodawstwa, zwracając uwagę na to, w jakich obszarach mogą liczyć na ulgi podatkowe.

I tak np. w Wielkiej Brytanii opłacalne są takie świadczenia, jak: opieka nad dzieckiem, rower do dojeżdżania do pracy, miejsce parkingowe blisko pracy czy studia i szkolenia zawodowe. W Belgii z kolei całkowicie zwolnione z podatku są prywatne ubezpieczenia zdrowotne czy bony obiadowe.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • "W Polsce najpopularniejszym (i zapewne najbardziej pożądanym) benefitem jest prywatna opieka medyczna. Według danych firmy Mercer, zapewnia ją grubo ponad 80 proc. pracodawców. " - chodzi chyba o pracodawców dużych firm, MMŚP w te 80% na pewno się nie wlicza

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.