Benefity w Europie? W Belgii rządzi samochód służbowy, w Turcji vouchery na lunch

Jedna firma, ale różne benefity. Co je różnicuje? Najczęściej kraj, w którym firma prowadzi swoją działalność i obowiązujące w nim prawo podatkowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Benefity w Europie? W Belgii rządzi samochód służbowy, w Turcji vouchery na lunch

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

11 lut 2014 6:00


Większość firm, która działa w różnych krajach świata, stara się standaryzować swoje benefity w taki sposób, aby wszyscy pracownicy - niezależnie od kraju, w którym są zatrudnieni - nie odczuwali znaczących różnic.

- W LG Display wynagrodzenia są dopasowywane do warunków lokalnych, jednak jeśli chodzi o benefity oferowane pracownikom, to są one ustandaryzowane, co znaczy, że takie same benefity otrzymują zatrudnieni w Polsce i takie same trafiają do ich kolegów pracujących w Niemczech, Chinach czy Korei Południowej - mówi Zbigniew Miedziński, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi w LG Display Poland.

O standaryzację oferowanych pracownikom świadczeń dba również taki gigant jak Microsoft.

- Działamy w 140 krajach, ale standardem we wszystkich naszych biurach na całym świecie są darmowe napoje dla pracowników. Oczywiście, jeśli chodzi o większe benefity, to w każdym kraju są one dopasowywane do lokalnego rynku i oczekiwań pracowników, ale nie ma tutaj jakiś spektakularnych różnic - mówi Anna Muszynska-Jurkow, HR business partner w Microsoft Polska.

Na tej mapie są jednak wyjątki, chociażby takie jak firma Gtech, wchodząca w skład grupy Lottomatica (operator systemów loteryjnych). Tutaj różnice są naprawdę znaczące.

- Wszyscy pracownicy firmy w Belgii, oprócz pracowników recepcji, mają do dyspozycji samochód służbowy. Z kolei w Gtech w Wielkiej Brytanii nikt nie ma samochodu służbowego włącznie z prezesem, ponieważ są one tam bardzo wysoko opodatkowane - mówi Katarzyna Przybysz, wiceprezes ds. zarządzania zasobami ludzkimi w GTECH.

- A w Turcji oferujemy np. vouchery na lunch w trakcie godzin pracy, ponieważ to rozwiązanie cieszy się tam największą popularnością - dodaje Przybysz.

Jak podkreśla Kamil Skowera, ekspert firmy Mercer Polska, firmy najczęściej wybierając pakiety świadczeń, odnoszą się do oferowanych praktyk rynkowych, a przede wszystkim stosują się do lokalnego ustawodawstwa, zwracając uwagę na to, w jakich obszarach mogą liczyć na ulgi podatkowe.

I tak np. w Wielkiej Brytanii opłacalne są takie świadczenia, jak: opieka nad dzieckiem, rower do dojeżdżania do pracy, miejsce parkingowe blisko pracy czy studia i szkolenia zawodowe. W Belgii z kolei całkowicie zwolnione z podatku są prywatne ubezpieczenia zdrowotne czy bony obiadowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kasia P 2014-02-11 15:45:25

"W Polsce najpopularniejszym (i zapewne najbardziej pożądanym) benefitem jest prywatna opieka medyczna. Według danych firmy Mercer, zapewnia ją grubo ponad 80 proc. pracodawców. " - chodzi chyba o pracodawców dużych firm, MMŚP w te 80% na pewno się nie wlicza