Belka: Konieczne jest podniesienie płac i podatków

- Powinniśmy podnieść płace, opodatkować bogatych i przepływ kapitału - uważa Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Belka: Konieczne jest podniesienie płac i podatków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 lip 2015 10:39


- Musimy skończyć z wyczynowym kapitalizmem, który uprawiamy w Polsce od 25 lat. Powinniśmy podnieść płace, opodatkować bogatych i przepływ kapitału - radzi Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Uważa, że model rozwoju, który mieliśmy do tej pory - wyczynowy kapitalizm - nie jest w stanie nas dalej pociągnąć. Dotąd polska konkurencyjność polegała na niskich kosztach pracy i niskich podatkach, szczególnie dla przedsiębiorców. Ta ścieżka rozwoju opartego na ultraniskich kosztach pracy kończy się.

Obniżenie podatków to katastrofa

Jego zdaniem służba zdrowia, edukacja i wiele innych rzeczy są niedoinwestowane dlatego, że podatki są niskie. "Teraz każda partia obiecuje obniżkę podatków, a to oznacza katastrofę" - uważa. Konieczne jest też podniesienie płac.

O tych i wielu innych sprawach dotyczących gospodarki krajowej i światowej - w "Gazecie Wyborczej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Edi 2015-07-19 22:34:12

Zamiast podnosić podatki , lepiej zmniejszyć koszty. Nie potrzebujemy nadmiernie rozbudowanej administracji , zagmatwanego prawa. Ogranicza to wolność obywatela i jest szkodliwe dla Polski. Zlikwidować paradoks bezpłatnej służby zdrowia , obowiązkowość składki ZUS-u. Składki ZUS-u nic nie gwarantują - no może bardzo wysokie dochody dla lekarzy.

Henryk Lewandowski 2015-07-19 21:58:43

Czas najwyższy, aby minimalne wynagrodzenie za pracę uwzględniało koszty utrzymania czteroosobowej (jak przyjęto w UE) rodziny, obliczane np. przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych jako MINIMUM SOCJALNE!!!