Będą wyższe ulgi na dzieci? Posłowie są za

Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny przewiduje projekt zmian w PIT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą wyższe ulgi na dzieci? Posłowie są za

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 paź 2014 18:10


Dziś w Sejmie posłowie wszystkich klubów zadeklarowali poparcie dla inicjatywy podwyższającej ulgi na dzieci.

"To jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych ustaw w tej kadencji Sejmu" - mówiła Joanna Mucha (PO), sprawozdawczyni sejmowej komisji finansów.

Czytaj też: Konieczna dyskusja ws. wpływu ulg na dzieci na zasiłki rodzinne

Poinformowała też, że podczas posiedzenia komisji finansów jedyne poprawki do - przygotowanego przez resort finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - wniosło Biuro Legislacyjne Sejmu. "Miały one charakter wyłącznie redakcyjny i doprecyzowujący" - zaznaczyła.

Czytaj też: MF: nie trzeba podnosić podatków, by sfinansować wyższe ulgi i emerytury

Mucha przekonywała, że rząd bardzo konsekwentnie prowadzi politykę wspierania rodzin. Dodała, że ten projekt dotyczy rodziców dzieci, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Jak mówiła, zmiana polega na podwyższeniu o 20 proc. ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie do 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.

"To są znaczne wzrosty, ale jeszcze ważniejszy jest drugi element tej ustawy, czyli wprowadzenie nowego rozwiązania polegającego na tym, że podatnik ma możliwość odliczenia pełnej kwoty ulgi, czyli może odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym" - wskazała.

Podkreśliła, że z nowych przepisów skorzystać powinno ok. 2 mln podatników wychowujących 2,4 mln dzieci. "Zakres oddziaływania tej ustawy jest więc ogromny" - podkreśliła.

Przedstawiciele wszystkich klubów zapowiedzieli we wtorek poparcie dla proponowanych rozwiązań.

Jacek Brzezinka (PO) podkreślał, że w ostatnich latach rząd zrealizował cały pakiet rozwiązań służących wsparciu rodziny. Dodał, że ten projekt jest wyczekiwany przez wiele rodzin. "Chcemy poprzeć dobre, korzystne dla polskich rodzin rozwiązania" - mówił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.