Będą wyrównania wynagrodzeń pracowników Orlenu

Choć w Orlenie nie ma podwyżek pracy zasadniczej, związkowcy wynegocjowali szereg wyrównań podwyższających wynagrodzenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą wyrównania wynagrodzeń pracowników Orlenu

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

3 mar 2015 13:31


Porozumienie płacowe ze związkami na 2015 rok obejmuje wypłatę dwóch jednorazowych nagród świątecznych po 1500 zł, płatnych w marcu i grudniu 2015 r., zwiększenie z dniem 1 lipca br. dodatku za pracę w systemie równoważnym do kwoty 500 zł (wzrost o 37 zł), zwiększenie z dniem 1 lipca br. o 30 zł składki na Pracowniczy Program Emerytalny (ze 150 zł na 180 zł), a także przyznanie pracownikom jednorazowej karty paliwowej w wysokości ok. 350 zł, z przeznaczeniem na paliwo lub zakupy na stacjach PKN Orlen.

Czytaj też: Aż 246 pracowników PKN Orlen zamierza odejść z pracy

Jak powiedział w rozmowie z wnp.pl Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen, niezależnie od powyższego strony uzgodniły i zawarły porozumienie dotyczące szczegółowych rozwiązań związanych z realizacją procesu restrukturyzacji w obszarze produkcji.

- Chodzi o wyrównania do płacy zasadniczej w kwocie 100 zł dla tych pracowników restrukturyzowanego obszaru produkcji, których do 30 września br. nie obejmą awanse lub przeszeregowania wynagrodzeń - wyjaśnia Bogdan Żulewski. W ramach restrukturyzacji z Orlenu odejdzie blisko 250 najstarszych stażem pracowników, co uruchomi falę awansów. Dodatkowe 100 zł ma być czymś w rodzaju rekompensaty dla tych pracowników produkcji, których te awanse nie obejmą.

Oprócz tego związkowcom udało się wynegocjować uporządkowanie i włączenie do płacy zasadniczej z dniem 1 lipca br. różnicy w dodatku zmianowym (w kwocie 195 zł) dla pracowników obszaru produkcji, którzy z początkiem roku przeszli z systemu pięciobrygadowego w system czterobrygadowy, a następnie przeszli lub w najbliższych miesiącach przejdą z 8-godzinnego grafiku pracy, na grafik 12-godzinny w systemie równoważnym.

- W przypadku tego grafiku dodatek zmianowy jest niższy o wspomniane 195 zł. Zamiast go podwyższyć o tę kwotę, udało nam się przekonać pracodawcę, aby włączył ją do płacy zasadniczej, co jest dla pracowników o tyle korzystne, że jest ona podstawą do wyliczania premii, nagród czy składki emerytalnej - mówi wiceprzewodniczący MZZPRC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.