Będą podwyżki płac w grupie Tauron

Rada Społeczna w Tauron Polska Energia podpisała z zarządem Grupy porozumienie płacowe na 2014 rok. Wysokość podwyżek w poszczególnych firmach zostanie ustalona w drodze negocjacji organizacji związkowych z pracodawcami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą podwyżki płac w grupie Tauron

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

3 lip 2014 13:09


Zgodnie z podpisanym porozumieniem pracownicy Grupy otrzymają podwyżkę wynagrodzeń zasadniczych oraz będą mieli prawo do premii partycypacyjnej - poinformowała Solidarność.

Jak podkreśla Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Tauron Wydobycie i wiceprzewodniczący Prezydium Rady Społecznej, pula na podwyżki wynagrodzeń we wszystkich spółkach będzie jednakowa w przeliczeniu na pracownika. Natomiast sposób wydatkowania tych środków zostanie uzgodniony podczas negocjacji w każdej z firm.

- Zarządy mają do końca pierwszej dekady lipca przedstawić organizacjom związkowym wskaźniki ekonomiczne, które będą podstawą negocjacji w poszczególnych spółkach - mówi Waldemar Sopata.

Jak informuje Waldemar Sopata porozumienie obliguje wszystkich pracodawców w Grupie do rozpoczęcia rozmów płacowych.

- Gdyby nie to porozumienie, to ze względu na trudną sytuację w niektórych spółkach część pracowników Grupy nie dostałaby żadnych podwyżek - zaznacza Sopata.

Przewodniczący podkreśla, że podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia tego roku. Natomiast wypłata premii partycypacyjnej i jej wysokość będą uzależnione od wskaźników ekonomicznych każdej z firm. W tych spółkach, gdzie wyniki finansowe pozwolą na przyznanie premii partycypacyjnej, będzie ona wypłacona w dwóch transzach.

Pierwsza część do końca trzeciego kwartału, druga - do końca czwartego kwartału. Waldemar Sopata podkreśla, że premia partycypacyjna będzie jednorazowym świadczeniem i nie zostanie wliczona do podstaw wynagrodzeń pracowników Grupy.

Jeden z zapisów porozumienia mówi o zmianie zasad negocjacji płacowych w poszczególnych spółkach w kolejnych latach. Rozpoczęcie rozmów na temat podwyżek płac w roku przyszłym będzie możliwe już w ostatnim kwartale. Podstawę tych rozmów mają stanowić wyniki finansowe za trzy kwartały oraz prognoza na ostatni kwartał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.