Beata Szydło, expose: Godzinowa płaca minimalna to dobry pomysł?

0 0
Beata Szydło, expose: Godzinowa płaca minimalna to dobry pomysł?
Zatrudniony na śmieciówce zarobi więcej od pracownika na etacie? /fot. premier.gov.pl

- Wszystkie zmiany, których celem jest dążenie do większego ucywilizowania pozycji pracownika, w tym te, związane z jego ubezpieczeniem i uposażeniem, są pozytywne - ocenia propozycje premier Beniamin Krasicki, prezes City Security. - Z uwagi jednak na specyfikę rynku usług outsourcingowych w Polsce powinny być wprowadzane ewolucyjnie - dodaje.

Koszty pracodawców rosną

Branżę usług ochrony, i to już od 1 stycznia 2016, czeka tzw. ozusowanie umów zleceń, co stanowi najpoważniejszy - jak dotąd - krok w kierunku ograniczania tzw. umów śmieciowych. Jego wprowadzenie spowoduje wzrost kosztów pracy o 28 procent.

- Jeśli do tego dołożylibyśmy propozycję wprowadzenia stawki godzinowej na poziomie 12 zł, gdy obecnie w naszych usługach wynosi ona 5-6 złotych, to te koszty jeszcze bardziej wzrosną (o kolejne kilkadziesiąt procent), a do tego w bardzo krótkim czasie. Może to spowodować zwiększenie bezrobocia, szczególnie wśród tych, których próg podatkowy jest najniższy - przestrzega Krasicki.

W jego opinii, firmy będą rezygnować z prostych usług na rzecz tego, co i tak w dłuższej perspektywie wydaje się nieuniknione, czyli automatyzacji procesów. - To oczywiście z punktu widzenia innowacyjności jest pozytywne, ale dla wielu osób, zwłaszcza o najniższych kwalifikacjach, może oznaczać przejście na bezrobocie, a więc całkowitą utratę zarobku, a nie jego wzrost - podkreśla.

Godzinowa stawka minimalna niepotrzebna?

Jak zwraca natomiast uwagę Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, narzucanie minimalnej stawki godzinowej jest niepotrzebne, bo i tak mamy do czynienia z rynkiem pracobiorcy i płace będą rosły. – Błędne jest również założenie takiej samej godzinowej stawki minimalnej dla całego kraju – inne są potrzeby w Warszawie, a inne w mniejszych miastach. Obawiam się, że takie rozwiązanie doprowadzi tylko do powiększenia szarej strefy – mówi. - Ponadto uczyni gospodarkę mniej konkurencyjną - podkreśla.

Przeciwnego zdania jest za to Piotr Duda, szef Solidarności. W jego odczuciu, wzrost płac, a także wprowadzenie minimalnej godzinowej stawki w wysokości 12 zł brutto, pozwoli na rozwój polskiej gospodarki, wyższe place to więcej pieniędzy na rynku i wyższe możliwości konsumpcyjne.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Totalna bzdura . Nikt z przedsiębiorców nie do rzuci do interesu . W przypadku wzrost minimalnej płacy do 12 zł kto dorzucić przedsiębiorcy usługodawcy za usługi. ???? Jeżeli usługi by wzrosły od stycznia to w marcu kwietniu dopiero można mówić o podwyżce płac . Ale jak przedsiębiorcy za usługi podniosą to biorcy nie zapłacą bo nie ma z czego. Zgodzę się z Panem Krasickim to nie idzie w parze. Ten program. Mógłby wypalić w przypadku gdy państwo na okres 6 mcy dorzucić jakieś dofinansowanie do usług lub ściągnie te comiesięczne haracze ZUS podatek itp. Wtedy przedsiębiorca ułoży sobie plan i zagospodaruje pieniądze tak żeby weszły do obrotu. W innym przypadku nie ma możliwości i wszystko pójdzie kosztem ludzi.... a z drugiej strony co z emerytura mi ???? Totalna bzdura . Cofnij się do lat 80 ludzie brali ślub w wieku 20 25 lat i mieli po min 2. 3 dzieci i te dzieci teraz pracują po to by rodzice i dziadkiem mieli emeryturę a obecnie jak to wygląda ???? Młodzi biorą ślub po 30 i na 10 par 5 ma q dziecko czyli populacja spadnie za 30 lat to dziecko będzie pracowało za 1000 zł a do zusu odda 3000 po to byśmy my mieli jak dożyje 700 zł emerytury. Ale o tym nikt nie mówi. Większość młodych wyjechała i tam żyją i nie chcą wracać dla czego bo tam swobodnie pracują po 8 g i do domu i ich na wszystko stać . U nas tez się kiedyś tak pracowało a teraz żeby zarobić i coś mieć to trasz na 3 etatach i robisz po 16 18 h . Tak że u nas to nie przejdzie... będzie większe bezrobocie a firmy ucieka z kapitałem za granicę i tam będą szły podatki . Żeby ominąć polskie głupie prawo...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.