Beata Szydło, expose: Godzinowa płaca minimalna to dobry pomysł?

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Beata Szydło, expose: Godzinowa płaca minimalna to dobry pomysł?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

18 lis 2015 17:45


Wprowadzenie zapowiadanej już w kampanii wyborczej minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł brutto dla osób zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenie, może przynieść poważne zmiany na rynku pracy. Okazać się może, że zatrudniony na śmieciówce, zarobi więcej niż pracownik na etacie, pracujący za minimalną krajową w takim samym wymiarze czasu. "Pełny etat" na umowie-zlecenie to wg tej stawki wynagrodzenie 1920 zł brutto miesięcznie. Obecnie zaś płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto, co oznacza, że pracownik otrzymuje 1286,17 zł na rękę. Ile to w przeliczeniu na godzinę?

Zakładając, że osoba zatrudniona na pełny etat, pracuje osiem godzin dziennie przez średnio 20 dni w miesiącu – a więc spędza w pracy 40 godzin tygodniowo, pracodawca za godzinę pracy płaci 10,9 zł brutto, a pracownik na rękę dostaje 8,04 zł. Od nowego roku, jeśli płaca minimalna, zgodnie z zapowiedziami wzrośnie do 1850 zł brutto, za godzinę pracy firma będzie płacić etatowym pracownikom ok. 11 zł brutto, czyli mniej, niż osobom zatrudnionym w oparciu o tzw. umowy śmieciowe.

Zapowiadane zatem przez premier Szydło wprowadzenie godzinowej płacy minimalnej może być dyskusyjne bez dalszego podniesienia płacy minimalnej (chyba że mamy na celu całkowite wyrugowanie zatrudnienia na umowy cywilno-prawne). PiS zamierza jednak podnosić płacę minimalną nadal - Jeśli przejmiemy władzę, to będziemy robić wszystko, aby do końca naszej kadencji płaca minimalna nie była mniejsza niż 50 proc. średniej płacy minimalnej w gospodarce narodowej (dziś to ok. 42-3 proc.) – zapowiadał w rozmowie z nami poseł Stanisław Szwed, dziś wiceminister w resorcie pracy. PiS będzie dążył do tego, aby miesięczna płaca minimalna wynosiła ok. 2050 zł brutto, wobec 1920 zł najniższej płacy w pełnym wymiarze godzinowym (40 godz. tygodniowo) na umowie zlecenie.

Płaca minimalna a płaca godzinowa

Niewątpliwie jednak, zapowiedziane przez Beatę Szydło w expose wprowadzenie godzinowej płacy minimalnej na poziomie 12 zł brutto, ma pomóc tym osobom, które są poza rynkiem zatrudnienia stałego i pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne na bardzo niskich stawkach, choć często wykonują pracę w określonych godzinach. Dotyczy to np. stanowisk w handlu czy ochronie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

matrixxx 2015-11-19 16:39:18

Totalna bzdura . Nikt z przedsiębiorców nie do rzuci do interesu . W przypadku wzrost minimalnej płacy do 12 zł kto dorzucić przedsiębiorcy usługodawcy za usługi. ???? Jeżeli usługi by wzrosły od stycznia to w marcu kwietniu dopiero można mówić o podwyżce płac . Ale jak przedsiębiorcy za usługi podniosą to biorcy nie zapłacą bo nie ma z czego. Zgodzę się z Panem Krasickim to nie idzie w parze. Ten program. Mógłby wypalić w przypadku gdy państwo na okres 6 mcy dorzucić jakieś dofinansowanie do usług lub ściągnie te comiesięczne haracze ZUS podatek itp. Wtedy przedsiębiorca ułoży sobie plan i zagospodaruje pieniądze tak żeby weszły do obrotu. W innym przypadku nie ma możliwości i wszystko pójdzie kosztem ludzi.... a z drugiej strony co z emerytura mi ???? Totalna bzdura . Cofnij się do lat 80 ludzie brali ślub w wieku 20 25 lat i mieli po min 2. 3 dzieci i te dzieci teraz pracują po to by rodzice i dziadkiem mieli emeryturę a obecnie jak to wygląda ???? Młodzi biorą ślub po 30 i na 10 par 5 ma q dziecko czyli populacja spadnie za 30 lat to dziecko będzie pracowało za 1000 zł a do zusu odda 3000 po to byśmy my mieli jak dożyje 700 zł emerytury. Ale o tym nikt nie mówi. Większość młodych wyjechała i tam żyją i nie chcą wracać dla czego bo tam swobodnie pracują po 8 g i do domu i ich na wszystko stać . U nas tez się kiedyś tak pracowało a teraz żeby zarobić i coś mieć to trasz na 3 etatach i robisz po 16 18 h . Tak że u nas to nie przejdzie... będzie większe bezrobocie a firmy ucieka z kapitałem za granicę i tam będą szły podatki . Żeby ominąć polskie głupie prawo...