Bank o wynagrodzeniach w sektorze publicznym

0 0
Bank o wynagrodzeniach w sektorze publicznym

Sektor publiczny nie ma obecnie większych problemów z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników na wysokich i specjalistycznych stanowiskach.

Poprawa koniunktury w naszej gospodarce może jednak odwrócić tę tendencję - wynika z raportu Banku Światowego.

W czwartek w resorcie finansów odbyła się prezentacja raportu dotyczącego kształtowania wynagrodzeń w sektorze publicznym w Polsce.

Główny autor raportu William Dillinger wskazał, że średni poziom wynagrodzeń urzędników był wystarczający, by pozyskać i utrzymać pracowników. Jednak brak jasno określonych zasad dotyczących klasyfikacji stanowisk i kształtowania wysokości wynagrodzeń, a także awansów, może mieć negatywny wpływ na motywację pracowników, a w średnim okresie na pozyskiwanie wartościowych pracowników zainteresowanych pracą w sektorze publicznym.

W raporcie stwierdzono, że w przypadku większości stanowisk poziom wynagrodzeń w sektorze publicznym jest podobny do poziomu płac w sektorze prywatnym. Różnice zaczynają się dopiero w przypadku wysokich stanowisk specjalistycznych i kierowniczych, gdzie wynagrodzenia są z reguły niedoszacowane w stosunku do ich odpowiedników w sektorze prywatnym.

W efekcie, wraz z powrotem lepszej koniunktury gospodarczej, władze mogą mieć problem z pozyskaniem i utrzymaniem takiego personelu, chyba że płace na tych stanowiskach zostaną podniesione - przestrzegają specjaliści z Banku Światowego.

Eksperci zwrócili uwagę, że obecnie osoby zarządzające poszczególnymi jednostkami administracyjnymi mają dużą swobodę decydowania o wysokości wynagrodzeń pojedynczych pracowników, co poniekąd niesie ze sobą wiele korzyści.

„Każdy z menedżerów może dostosowywać poziom wynagrodzeń do warunków lokalnego rynku pracy i nagradzać pracowników osiągających najlepsze wyniki. Jednak w takim systemie bardzo wiele zależy od umiejętności poszczególnych menedżerów, którzy powinni korzystać z posiadanej swobody w sposób sprawiedliwy i konsekwentny. W przeciwnym razie może dojść do osłabienia motywacji pracowników i trudności z pozyskaniem osób pragnących związać swoją karierę zawodową z sektorem publicznym" - podkreślono.

Do raportu odniósł się podczas prezentacji główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki. „Mam nadzieję jest to pierwszy krok w procesie analizowania wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych" - powiedział. Dodał, że w przyszłości, poza służbą cywilną, planowane jest przyjrzenie się również praktykom wynagradzania pracowników agencji rządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

„Dążymy do tego, żeby sposób wynagradzania w polskiej administracji stwarzał bodźce do efektywnego funkcjonowania sektora publicznego" - wskazał.

Zdaniem autorów raportu pierwszym krokiem, który poprawiłby system wynagrodzeń, powinno być opracowanie precyzyjnego systemu klasyfikacji stanowisk. „Wprowadzenie jednolitej klasyfikacji i taryfikatorów wynagrodzeń dla całego korpusu służby cywilnej pozwoli ograniczyć rozbieżności występujące pomiędzy różnymi jednostkami sektora budżetowego" - ocenili eksperci.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.