Atrakcyjna ścieżka kariery w IT. Ile można zarobić?

W Polsce nadal obserwuje się niedobór specjalistów z IT. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to wciąż rynek kandydata w przeciwieństwie do innych specjalności. W 2012 r. branża IT była najlepiej opłacaną w Polsce. 2013 r. też należy do niej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Atrakcyjna ścieżka kariery w IT. Ile można zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 cze 2013 10:49


Popyt na specjalistów i menedżerów z branży generuje dynamiczny rozwój technologiczny i nieustannie napływające do Polski inwestycje. Jak wynika z danych najnowszego Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources płaca w branzy IT jest zwykle bardzo dobra, choć mocno zróżnicowana.

Najwyższe wynagrodzenia i benefity w sektorze technologii informatycznych otrzymują, co nie jest zaskakujące, dyrektorzy IT. Ich średnia pensja wynosi aż 17 318 zł. Poza comiesięczną wypłatą, 61 proc. z nich ma do dyspozycji służbowy samochód, 76 proc. korzysta z firmowego telefonu komórkowego, a 68 proc. z firmowego laptopa.

Na wysokość wynagrodzenia nie mogą narzekać także osoby zajmujące stanowisko kierownika wsparcia technicznego. Ich zarobki wynoszą średnio 11 457 zł brutto, czyli niemal trzykrotnie więcej niż obecna średnia krajowa.

Kierownik IT, do którego obowiązków należy głównie opracowywanie, wdrażanie i administrowanie systemami teleinformatycznymi otrzymuje średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości powyżej dziewięciu tysięcy - 9 711 zł brutto.

Wysokie zarobki otrzymują także pracownicy o nieco węższych specjalnościach - kierownik ds. administrowania systemami zarabia średnio 8 379 zł, a kierownik ds. tworzenia aplikacji 9 571 zł brutto miesięcznie.

Według danych z Raportu Płacowego Wiosna 2013, firmy informatyczne są w stanie wypłacać osobom na najwyższych stanowiskach nawet ponad 40 000 zł wynagrodzenia. Na tego wymiaru pensje i benefity mogą liczyć najlepiej wykwalifikowani specjaliści
i menedżerowie o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Dla pracodawców najważniejsza jest przede wszystkim ich gotowość do ciągłego rozwoju.

Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej branża IT generuje niezmiennie wysokie zyski. Globalny rozwój stymuluje innowacyjność, wymusza poszukiwanie wciąż nowych rozwiązań komunikacyjnych i pomysłów odpowiadających na rosnące potrzeby konsumentów. Bez wątpienia jest to ścieżka kariery, w którą warto zainwestować swój czas i pieniądze. Specjaliści z branży IT są po prostu skazani na dobrą pozycję na rynku pracy.

Advisory Group TEST Human Resources dwa razy do roku przeprowadza badania płac, benefitów, fluktuacji pracowników oraz innych aspektów polityki personalnej. W projekci cyklicznie bierze udział ponad 300 firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.