Artyści bez wynagrodzeń. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru apelują o pomoc

Polski Teatr Tańca nie jest w stanie normalnie funkcjonować, bo brakuje pieniędzy na jego działalność - uważa dyrektor placówki Ewa Wycichowska. Jej zdaniem przyznane środki nie pozwalają na realizację i prezentację spektakli. Innego zdania jest marszałek województwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Artyści bez wynagrodzeń. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru apelują o pomoc

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 mar 2014 19:31


Zdaniem Wycichowskiej teatr jest w najtrudniejszej sytuacji od wielu lat, ma obecnie ok. 200 tys. zł długów, a artyści nie otrzymali pieniędzy za ostatnią premierę. W ciągu ostatnich czterech lat przyznawana PTT dotacja zmniejszyła się o ok. 470 tys. zł. Placówce nie udało się w tym roku pozyskać środków z ministerstwa kultury.

"Nasz teatr nie dogorywa - on nie żyje. Nie możemy działać, bo nasza dotacja nie obejmuje działalności merytorycznej. W tym roku otrzymaliśmy 3,7 mln zł dotacji, ta suma wystarcza na pensje dla 50 pracowników teatru, w tym 20 tancerzy, oraz na wynajem miejsca prób" - powiedziała Wycichowska. Jej zdaniem, żeby teatr mógł normalnie funkcjonować, potrzebowałby w sumie ok. 5 mln zł rocznie.

W czwartek w Poznaniu pracownicy PTT zorganizowali happening w siedzibie urzędu marszałkowskiego. Kilkanaście ubranych na czarno osób, w tym także tancerzy, przeszło do gabinetu marszałka województwa z kwiatami i "laurką" z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Teatru. Wśród zapisanych na laurce życzeń był apel o ocalenie PTT od likwidacji.

Marszałek Marek Woźniak podczas spotkania z zespołem powiedział, że byt teatru nie jest zagrożony. Przyznał przy tym, że jest szereg zarzutów do pracy dyrektor teatru Ewy Wycichowskiej.

"Gdyby coś groziło teatrowi, to byśmy reagowali, a takiego zagrożenia nie ma. Ale skierowałem przeciwko pani (dyrektor teatru) doniesienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych, bo kierowanie tym teatrem nie jest zgodne z regułami. Jeśli jest brak płynności, to jest to tylko efekt złego zarządzania, niczego więcej" - powiedział Woźniak.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie przedstawicieli samorządu i teatru na temat warunków dalszego funkcjonowania placówki. Nie wykluczył też wsparcia teatru dodatkowymi środkami.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 roku. Jego pierwszym szefem został Conrad Drzewiecki. Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska.

W ciągu 40 lat istnienia PTT zrealizował ponad 200 premier, gościł na pięciu kontynentach, był wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Fringe First na Festiwalu w Edynburgu.

Polski Teatr Tańca jest od 1994 roku organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, zaś od 2008 roku Festiwalu Atelier.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.