ARiMR odrzuca zarzuty pracowników

Na początku października publikowaliśmy artykuł o rosnącym niezadowoleniu pracowników ARiMR. Teraz Agencja przedstawia swój punkt widzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ARiMR odrzuca zarzuty pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 paź 2015 8:31


Przypomnijmy, chodzi o ten artykuł: Pracownicy ARiMR mają dość nepotyzmu. Będą protestować, bo prezes chroni PSL? Agencja odnosi się, do zawartych w nim zarzutów pracowników, m.in. tych dotyczących pracy w sobotę czy wynagrodzeń.

Poniżej stanowisko ARiMR.

„Nieścisłą jest informacja, według której pracownicy ARiMR w piątek o godzinie 14 dowiadują się o konieczności pracy w sobotę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, praca w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy (tj. w sobotę w przypadku pracowników Agencji) jest w ARiMR zalecana wyłącznie w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy, praca w godzinach nadliczbowych nie może być planowana, dlatego nie jest możliwym przekazanie pracownikom informacji o konieczności świadczenia pracy z dużym wyprzedzeniem. Ponadto należy podkreślić, iż za pracę w sobotę, zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy, pracownicy otrzymują inny pełny dzień wolny od pracy (niezależnie od liczby przepracowanych godzin)”.

Agencja podaje również, że informacja, iż po zmianie Regulaminu wynagradzania pracowników ARiMR, niektórzy pracownicy otrzymają dwa razy wyższe wynagrodzenie za tą samą pracę jest nieprawdziwa.

„Wynagrodzenia pracowników, nawet należących do tej samej kategorii zaszeregowania ARiMR, mogą się różnić między sobą w zależności od posiadanych przez konkretnych pracowników kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego, a także zaangażowania i wysiłku włożonego w wykonywane obowiązki”.

Agencja podkreśla również, że nieścisłością jest informacja, że „wymyślono widełki dla uprzywilejowanych”, przy jednoczesnym „utrzymaniu stawek”.

„Podwyższone zostały górne stawki wynagrodzeń. Pozostawienie dolnych stawek wynagrodzeń na tym samym poziomie, nie oznacza, że zmianie nie uległy zarobki pracowników na tych stanowiskach. Podkreślić również należy, że podwyższenie dolnych przedziałów wynagrodzeń, skutkowałoby pod stronie Agencji zobowiązaniem do podniesienia wynagrodzeń wszystkich pracowników. Wobec braku środków na ten cel przewidzianych w ustawie budżetowej, taka zmiana doprowadziłaby do naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zdziśku 2015-10-28 14:15:22

najlepsze jest, że mówią, że płaca jest uzależniona od wykonywanych czynności. To jest tak jakby pluli w twarz i mówili, że deszcz pada!