Akcjonariusze będą mieli wiekszy wpływ na zarobki dyrektorów?

Komisja PE do spraw prawnych poparła w czwartek (7 maja) projekt unijnych przepisów, które dają akcjonariuszom spółek giełdowych większy wpływ na wynagrodzenia dyrektorów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Akcjonariusze będą mieli wiekszy wpływ na zarobki dyrektorów?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 maj 2015 21:14


Planowane przepisy mają poprawić przejrzystość działalności europejskich spółek, a także zachęcić inwestorów do większego zaangażowania w sprawy spółek oraz myślenia o ich interesach w dłuższej perspektywie, zamiast koncentrowania się na doraźnych zyskach.

Eurodeputowani z komisji PE chcą, by przynajmniej raz na trzy lata udziałowcy mogli głosować nad polityką firmy dotyczącą wynagradzania dyrektorów. Płace, premie i inne korzyści, jak również dodatkowe emerytury w spółkach giełdowych powinny być ustalane na podstawie jasnych kryteriów.

Czytaj też: Zarobki dyrektorów pięć razy wyższe od szeregowych pracowników

Europosłowie odrzucili jednak proponowany przez Komisję Europejską wymóg ustalenia maksymalnego wynagrodzenia w ramach polityki płacowej spółki. Poparli z kolei zapis, że pracownicy powinni mieć prawo do wyrażania swoich opinii, za pośrednictwem swych przedstawicieli, na temat polityki płacowej spółki - poinformowano w komunikacie PE.

Komisja PE chce też, by "duże przedsiębiorstwa i jednostki interesu publicznego" były zobowiązane do publikowania informacji o zysku przed opodatkowaniem, zapłaconych podatkach i subsydiach, które otrzymały. Spółki zatrudniające powyżej 500 osób i z bilansem od 86 mln euro albo obrotami netto w wys. 100 mln euro miałyby także ujawniać informacje o dotyczących ich decyzjach podatkowych.

Czytaj też: Nawet 50 tys. zł brutto wynosi pensja dyrektora fabryki z branży lotniczej w Polsce. Ile zarabiają pozostali pracownicy?

Państwa UE miałyby także wprowadzić rozwiązania, które premiowałyby długotrwałe, ponad dwuletnie zaangażowanie udziałowców w spółkę, jak np. dodatkowe prawa głosu, zachęty podatkowe, dywidendy za lojalność.

Ostateczny kształt nowych przepisów UE o prawach udziałowców zostanie uzgodniony w trakcie negocjacji między PE, rządami państw UE i Komisją Europejską.

Projekt zmiany dyrektywy o prawach akcjonariuszy KE przedstawiła w kwietniu 2014 r. Dotyczy ona około 10 tysięcy spółek notowanych na giełdach w krajach UE. Dzięki nowym przepisom spółkom łatwiej będzie uzyskać informacje o tym, kto jest ich udziałowcem. Firmy doradzające akcjonariuszom, jak głosować na walnych zgromadzeniach, będą zobowiązane ujawniać informacje, na jakiej podstawie przygotowują swoje wytyczne, co ma pomóc w uniknięciu konfliktu interesów.

Według danych KE w 13 krajach Unii akcjonariusze mają wpływ na wynagrodzenia dyrektorów. W 15 państwach jest wymóg ujawniania polityki dotyczącej wynagrodzeń, a w jedenastu - ujawniania informacji o wynagrodzeniach poszczególnych dyrektorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.