Agata Duda, żona prezydenta otrzyma wynagrodzenie? Jest petycja do Beaty Szydło

6
Agata Duda, żona prezydenta otrzyma wynagrodzenie? Jest petycja do Beaty Szydło Czy Agata Duda będzie pierwszą prezydentową, która otrzyma wynagrodzenie? (fot. TharonXX/wikipedia/CC BY-SA 2.0)
Pierwsza dama nie tylko nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z tytułu bycia żoną prezydenta, ale również musi - wraz z przeprowadzką do Pałacu Prezydenckiego - zrezygnować z pracy. Nie wszystkim się to podoba. Internauci wystosowali niedawno w tej sprawie petycję do premier Beaty Szydło.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agata Duda, żona prezydenta otrzyma wynagrodzenie? Jest petycja do Beaty Szydło

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 sty 2016 13:43


Autorzy petycji, która pojawiła się kilka dni temu na portalu obywatelskim avaaz.org, apelują do premier Beaty Szydło o ustanowienie wynagrodzenia dla pierwszej damy. Jak przekonują, pierwsza dama to jedna z najbardziej zapracowanych kobiet w kraju, a funkcja małżonki prezydenta na naszych oczach zamienia się w zawód.

"Pierwsza Dama wraz z mężem reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej i wspiera męża w kraju. Pani Prezydentowa zwyczajowo inicjuje i włącza się w akcje społeczne, upowszechnianie kultury, wsparcie najsłabszych, działa charytatywnie etc." - piszą internauci.

Co z tego wyniknie? Nie wiadomo. Przypomnijmy, pod koniec grudnia 2015 r. na tym samym portalu pojawiła się petycja o odebranie prezydentowi Andrzejowi Dudzie tytułu Doktora Nauk Prawnych, który zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim, po tym, jak podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Władze uczelni nie wzięły jej jednak pod uwagę. Czy podobnie będzie w tym przypadku?

O wynagrodzenia dla pierwszych dam, które są zmuszone zrezygnować ze swojego życia zawodowego (przypomnijmy, Agata Duda zanim została prezydentową była nauczycielką języka niemieckiego), od dawna apeluje m.in. Jolanta Kwaśniewska, przekonując, że pełnienie tej funkcji to jest ciężka, codzienna praca.

Dla pary prezydenckiej 20 tys. zł brutto

Obecnie pierwsze damy w Polsce ani nie zarabiają, ani nie mają odprowadzanych składek ZUS. Utrzymuje ich zatem mąż. A ile on zarabia? Zasady naliczania pensji dla głowy państwa określa ustawa z 31 lipca 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”.

Zgodnie z tym dokumentem prezydent otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 365 zł brutto miesięcznie, dodatek funkcyjny – 5 299 zł oraz dodatek za wysługę lat. W sumie jest to 20 138 zł brutto.

Ponadto prezydent ma do dyspozycji prywatne apartamenty w Belwederze, garnitury, limuzyny, prywatny samolot, helikopter i kreacje dla pierwszej damy, która póki co - jest bezrobotna.

Więcej o zarobkach prezydentów czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

miraswie 2016-07-19 12:06:04

hańba pensja dla pani prezydent w taki wypadku powinna być pensja dla każdej żony w Polsce druga rzecz podwyżka dla rządzących średnio o 3tys zł gdzi w kraju połowa społeczeństwa zarabia 1,5 tys to czyste złodziejstwo