Absolwencie! Ile zarobisz w 2013 roku?

W sierpniu i wrześniu na rynek pracy wejdą nowi pracownicy, którzy w kieszeni mają jeszcze ciepły dyplom magistra. Dlatego też postanowiliśmy przekonać się jakie szanse na dobrą pracę mają absolwenci wyższych uczelni, już na początku swojej drogi zawodowej. Sprawdzimy, jakie wymagania stawia się absolwentom oraz jak się ich wynagradza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Absolwencie! Ile zarobisz w 2013 roku?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

www.raportplacowy.pl

25 lip 2013 14:58


Obecnie bezrobocie w skali kraju przekroczyło 13%, co trzeci absolwent uczelni wyższej jest bezrobotny. Panuje powszechne przekonanie, że zaraz po studiach trudno o dobrą pracę. Czy rzeczywiście tak jest? Ile mogą zarobić ludzie, którzy w swoim CV mają dyplom magistra uzyskany w 2013 roku?

W większych miastach takich jak: Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, czy Trójmiasto są firmy, które po prostu czekają na absolwentów wyższych uczelni. I to niekoniecznie tych kończących kierunki informatyczne, czy posiadających tytuł inżyniera.

Pracodawcy oczekują jednak już pewnego doświadczenia od swoich przyszłych pracowników. Szukają ludzi, którzy od wczesnych lat studiów podejmują pracę lub mają na swoim koncie kilka ukończonych staży. Kłopoty z uzyskaniem pracy zaraz po studiach będą mieli ci, którzy podczas studiów nie starali się o nabycie doświadczenia.

Problemu ze znalezieniem pracy we wspomnianych miastach nie powinny mieć osoby dobrze znające języki obce. W branży SSC/BPO znajomość co najmniej jednego języka obcego jest elementem koniecznym. Liczy się tu także umiejętność pracy w zespole, analityczne myślenie czy budowa relacji.

Nie ma znaczenia ukończony kierunek studiów, bo rozpoczynając pracę na przykład w kadrach czy księgowości, zaraz na początku drogi zawodowej przewidziane są liczne szkolenia. O wiele łatwiej jest kogoś nauczyć konkretnego procesu związanego z księgowością niż inwestować w uczenie go języka obcego.

Według danych zebranych przez Advisory Group TEST Human Resources, młodszy księgowy zajmujący się zobowiązaniami zarobi średnio 3 614 zł brutto. Podobnie młodszy specjalista ds. kadr i płac władający językiem obcym zarobi średnio 3 804 zł brutto.

W przypadku specjalistów ds. obsługi klienta wymagana jest co najmniej znajomość dwóch języków obcych. Wiodący oczywiście będzie tu język angielski, ale w wielu przypadkach on nie wystarcza. Kandydaci na to stanowisko będą musieli wykazać się także znajomością: języka niemieckiego, francuskiego, czeskiego, słowackiego lub włoskiego.

Według Michała Grzyba, konsultanta z działu Analiz i Raportów Płacowych w Advisory Group TEST Human Resources, młodszy specjalista ds. obsługi klienta w firmach z kapitałem zagranicznym zarabia średnio 3 960 zł brutto.

Absolwenci, którym udało się znaleźć pracę na stanowiskach administracyjnych, w polskiej firmie zarobią średnio 2548 zł brutto, natomiast w firmie z kapitałem zagranicznym mogą liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 3 500 zł brutto.

Na atrakcyjne wynagrodzenie liczyć mogą także absolwenci kierunków informatycznych. Nie będą oni mieli także większych kłopotów ze znalezieniem pracy na rynku. Jak wynika z cytowanego wyżej Raportu Płacowego, informatycy pracujący jako testerzy oprogramowania zarabiają średnio 3 821 zł brutto.

Wyższe wynagrodzenie otrzymują programiści różnych środowisk. Dla przykładu pracując na stanowisku młodszego programisty JAVA można zarobić średnio 4 249 zł brutto.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aro 2013-07-25 15:55:25

Chyba z kosmosu macie te stawki... Jestem młodszym specjalistą, w tamtym roku obroniłem mgr, od 3 lat w branży (staże, praktyki, od marca 2012 stanowisko). Zarabiam na rękę 1800 zł... Jedyny plus to umowa o pracę. Dziękuję, poprawcie stawki.