700 byłych pracowników FagorMastercook domaga się zaległych odpraw

Każdy ze zwolnionych pracowników FagorMastercook powinien otrzymać z tytułu odpraw średnio dziewięciokrotność pensji. - Na nasze konta wypłynęło jedynie 30 proc. tej sumy - mówi Tadeusz Skoczek, reprezentant pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

700 byłych pracowników FagorMastercook domaga się zaległych odpraw

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 maj 2015 13:30


Ponad 700 pracowników zwolnionych z będącej w upadłości wrocławskiej fabryki sprzętu AGD FagorMastercook domaga się zaległych odpraw. W czwartek złożyli petycję w tej sprawie do prezydenta Wrocławia.

W połowie kwietnia przedwstępną umowę na kupno wrocławskich zakładów FagorMastercook podpisała spółka BSH Bosch Siemens Hausgeraete. Niemiecki inwestor za wrocławską fabrykę AGD zapłaci 90 mln zł, a w jej modernizację ma zainwestować kolejne 120 mln zł.

Pracownicy chcą wiedzieć kiedy otrzymają zaległe odprawy

Pod koniec stycznia tego roku syndyk Teresa Kalisz rozpoczęła w fabryce FagorMastercook procedurę zwolnień grupowych. W zakładach pracowało ponad 800 osób, a produkcja na zlecenie algierskiej firmy Cevital trwała do końca kwietnia. W zeszłym roku z wrocławskich zakładów zostało zwolnionych lub odeszło około 500 pracowników. Dostali oni całość gwarantowanych odpraw. Kolejnych 58 osób zostało zwolnionych pod koniec stycznia i marca tego roku - ci dostali 50 proc. obiecanych odprawa. Ostatnia grupa pracowników, ponad 700 osób, zakończyła pracę z końcem kwietnia. Otrzymali oni do tej pory 30 proc. pieniędzy z tytułu odpraw.

Zdaniem Tadeusza Skoczka, reprezentującego byłych pracowników zakładów FagorMastercook, każdy ze zwolnionych pracowników powinien otrzymać z tytułu odpraw średnio dziewięciokrotność otrzymywanych pensji. "Powinniśmy otrzymać odprawy 30 kwietnia, do tej pory na nasze konta wypłynęło jedynie 30 proc. tej sumy" - powiedział Skoczek. Dodał, że do tej pory nikt nie poinformował zwolnionych pracowników, kiedy otrzymają zaległe odprawy.

Byli pracownicy złożyli petycję do prezydenta

W czwartek przedstawiciele byłych pracowników zakładów FagorMastercook złożyli petycję w tej sprawie do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Proszą go, by zajął się sprawą zaległych odpraw. Gmina Wrocław jest jednym z wierzycieli będących w upadłości zakładów FagorMastercook.

"Umówiliśmy się, że dołożymy wszelkich starań, żeby oczekiwania pracowników były zaspokojone. Nie mogę dziś udzielić gwarancji, ale z informacji, które posiadam wydaje się, że ta sprawa zakończy się pozytywnie dla pracowników w ciągu najbliższych dni" - powiedział po spotkaniu z pracownikami prezydent Dutkiewicz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.