70 proc. podatek od odpraw tylko dla zarządów państwowych spółek

70 proc. podatek od wysokich odpraw i odszkodowań nie będzie dotyczył wszystkich pracowników tylko zarządzających spółkami skarbu państwa - zakłada nowelizacja ustawy, do której Senat w nocy ze środy na czwartek (23 na 24 grudnia) jednogłośnie nie wprowadził poprawek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

70 proc. podatek od odpraw tylko dla zarządów państwowych spółek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 gru 2015 10:04


Przyjęta nowela ustawy o PIT zmieni tę uchwaloną pod koniec listopada br., która ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. i wprowadzić 70 proc. podatek. Zmiana ograniczy wyjątkowo wysokie odprawy i odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek skarbu państwa.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm we wtorek (22 grudnia) zmianą, podatkiem będą objęte odprawy i odszkodowania wypłacane pracownikom zarządzającym przedsiębiorstwami, a nie - jak było to wcześniej - wszystkim zatrudnionym.

Uchwalona pod koniec listopada, przygotowana przez posłów PiS nowela ustawy o PIT miała na celu ograniczenie wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek skarbu państwa. Jej przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Ustawa przewiduje, że odprawy i odszkodowania dla członków zarządów spółek z udziałem skarbu państwa zostaną opodatkowane 70-proc. stawką podatku.

W przypadku odpraw, jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji.

Według pomysłodawców nowego podatku zmiana powinna przeciwdziałać patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów takich spółek. Ma też przynieść "pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu".

Nowe przepisy obejmą zarządy spółek, w których większość udziałów posiada skarb państwa, jednostki samorządu terytorialnego, państwowe lub komunalne osoby prawne. Powyższymi zasadami opodatkowania zostaną objęte dochody uzyskane po dniu 1 stycznia 2016 r., kiedy nowelizacja wejdzie w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.