500 zł na każde dziecko bez względu na dochody? PSL chce nowelizacji ustawy o 500 plus

• PSL złożyło projekt nowelizacji ustawy, która wprowadziła program 500 plus.
• Według ludowców świadczenie 500 zł powinno być przyznawane na każde dziecko.
• PSL chce też wprowadzenia zasady "złotówka za złotówkę"
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na każde dziecko bez względu na dochody? PSL chce nowelizacji ustawy o 500 plus

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 kwi 2016 14:02


Świadczenie na każde dziecko niezależnie od dochodu i zasada "złotówka za złotówkę" - takie rozwiązanie zawiera złożony przez PSL projekt , która wprowadziła program 500 plus. Według polityków PSL program powinien być dostępny dla większej liczby osób.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - nawiązując do startu w piątek programu "Rodzina 500 plus" - stwierdził na briefingu w Sejmie, że ludowcy dają szanse PiS na "poprawienie" tego programu, który według nich powinien być dostępny dla większej liczby osób.

"Już w trakcie prac parlamentarnych (nad projektem wprowadzającym program 500 plus) składaliśmy poprawki dotyczące pierwszego dziecka i zasady złotówka za złotówkę. Dziś składamy nowelizację" - powiedział prezes PSL.

Czytaj też: Jak wypełnić wniosek o 500 plus przez internet?

W ramach program "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci

Już w toku prac parlamentarnych nad ustawą wprowadzającą program 500 plus posłowie PSL proponowali żeby świadczenie wychowawcze przysługiwało na każde dziecko i by objąć je zasadą "złotówka za złotówkę" (czyli w przypadku przekroczenia progu dochodowego świadczenie nie byłoby odbierane, a pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczone zostało kryterium).

Ludowcy podkreślali wówczas, że takie rozwiązanie daje szanse na uzyskanie wsparcia zarówno rodzinom wielodzietnym, jak i tym, które mają jedno dziecko, bo przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie oznaczałoby automatycznie jego utraty. Teraz ta propozycja powraca z projekcie nowelizacji.

Posłanka PSL Andżelika Możdżanowska podkreślała w piątek, że "wszystkie dzieci są równe", a dzięki proponowanej przez ludowców nowelizacji każda polska rodzina, posiadająca nawet jedno dziecko, będzie mogła wystąpić o świadczenie.

Możdżanowska podkreśliła, że koszt nowelizacji szacuje się na 2 mld zł. Według niej, "te 2 mld zł, to dobra inwestycja w polskie rodziny".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.