500 zł na dziecko, wypłaty: Urzędy wypłacają pierwsze pieniądze z 500 plus. Jak im idzie?

0 0
500 zł na dziecko, wypłaty: Urzędy wypłacają pierwsze pieniądze z 500 plus. Jak im idzie?
Samorządowcy wskazują, że we wnioskach przesyłanych online częściej zdarzają się błędy (fot.premier.gov.pl)

• Mija pierwszy tydzień obowiązywania programu 500 plus.
• W urzędach i online złożono ponad milion wniosków.
• Są już pierwsze decyzje i wypłaty.
• Niektóre samorządy przyjęły już dużą część spodziewanych wniosków.
• Część samorządów przewiduje, że do końca miesiąca złożone zostaną prawie wszystkie.

Tydzień temu, 1 kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", w ramach którego wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet; ta druga forma jest szczególnie popularna w dużych miastach. Dotychczas złożono ponad milion wniosków - ok. 300 tys. online, ponad 700 tys. w urzędach.

Samorządowcy wskazują, że we wnioskach przesyłanych online częściej zdarzają się błędy, składając wniosek w gminie można liczyć na pomoc urzędników. Resort rodziny apeluje, by przed złożeniem wniosku uważnie przeczytać instrukcję i radzi, na co zwrócić uwagę.

W Poznaniu oczekiwanie na złożenie wniosku w urzędzie trwa średnio 4 minuty. Złożono ich już blisko 12 tys., większość - ponad 6,5 tys. - przez internet; najmniej - ok. 100 wysłanych zostało pocztą.

Rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube podkreślił, że dynamika składania wniosków jest w regionie bardzo duża. "Niewykluczone, że w Poznaniu do końca miesiąca duża część wniosków, lub prawie wszystkie zostaną złożone" - powiedział.

Również w Warszawie przeważająca większość wniosków wpływa online - na blisko 35 tys. ponad 22 tys. było w wersji elektronicznej.

Czytaj też: Pracodawcy podnoszą pensje. Boją się, że pracownicy odejdą, gdy dostaną 500 zł na dziecko

Jak poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, na Mazowszu szacowana liczba dzieci uprawnionych do świadczenia to 460 tys.; złożono już ponad 130 tys. wniosków. Burmistrz Piastowa (woj. mazowieckie) Grzegorz Waldemar Szuplewski mówił, że w jego mieście w ciągu pierwszych siedmiu dni zostało złożonych ponad 700 wniosków, czyli ok. 25 proc. Poinformował, że do czwartku ok. 40 wniosków zostało już pozytywnie rozpatrzonych i pierwsze pieniądze zostały skierowane do wnioskodawców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Jadwiga Ale z Ciebie wredne babsko. Sama wyjedź to będzie w Polsce mniej zaciętego w gniewie społeczeństwa. Pisz coś od siebie a mnie krytykuj wpisów innych
 • Czekam od tygodnia na zasiłek przyznany z tytułu niepełnosprawności, pożyczam na jedzenie a w bydgoskim MOPS-się powiedziano mi że nie ma pieniędzy, zostały przeznaczone na 500 plus.
 • Pewnie za granicę stać cię było wyjechać a do pracy dupy się ruszyć nowe chce i czekasz na pieniadze. Jak mnie tacy ludzie wkurzaja. Weź się za robotę a nie wiecznie na zasiłku

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.