500 zł na dziecko: Rodzice zamiast pracować będą utrzymywać się z programu 500+?

0 0
500 zł na dziecko: Rodzice zamiast pracować będą utrzymywać się z programu 500+?
Według Bakalarczyka zagrożenie, że niektórzy rodzice zamiast pracować, zaczną po prostu traktować dzieci jako źródło utrzymania może ewentualnie dotyczyć marginesu rodzin (fot.mpips.gov.pl)

• Ryzyko, że program 500+ będzie zniechęcał do pracy może dotyczyć tylko pewnego marginesu rodzin.
• W wypadku tzw. pracujących biednych dodatkowe pieniądze mogłyby pomóc w wynegocjowaniu wyższych zarobków.
• Koszty programu mogą sprawić, że braknie środków na inne sfery, m.in. żłobki czy przedszkola.

Ryzyko, że program 500+ będzie zniechęcał rodziców do pracy, prawdopodobnie w skali kraju może dotyczyć pewnego marginesu rodzin. Wiele z nich chciałoby pracować, ale napotyka ku temu liczne bariery - mówi Rafał Bakalarczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW.

Jak zauważył, dodatkowe środki wykorzystane na zakup lokalnych towarów i usług mogą stymulować większą podaż, większe zatrudnienie i per saldo przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia. Problemem są natomiast tzw. koszty alternatywne programu. Inwestowanie ogromnych sum w program 500+ wywołuje pytanie, czy wystarczy w budżecie środków na rozbudowę wciąż zaniedbanej infrastruktury usług opiekuńczych, a to od nich w dużej mierze uczestnictwo w rynku pracy ze strony rodziców.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Projekt wprowadzający Program 500+ przyjęty, ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia

Obawy, iż dodatek 500 zł na dziecko może mieć dezaktywacyjny efekt na rynku pracy zgłaszano m.in. w trakcie konsultacji społecznych do projektu. Wyrażali je także sami członkowie rządu; pojawiło się też w opinii MF do projektu. Chodzi przede wszystkim o sytuację, gdyby te środki nie były włączane do wyliczania poziomu dochodu, który upoważnia do pobierania świadczeń z opieki społecznej.

Według Bakalarczyka zagrożenie, że niektórzy rodzice zamiast pracować, zaczną po prostu traktować dzieci jako źródło utrzymania może ewentualnie dotyczyć marginesu rodzin.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Obsługa programu "Rodzina 500+" wymagać będzie dodatkowego zatrudnienia

"To negatywny stereotyp, że świadczenia automatycznie zniechęcają ludzi do pracy. Wybrane badania porównawcze pokazujące wpływ programów wsparcia pieniężnego na skłonność do pracy w różnych krajach, nie dowodzą zależności, że transfery automatycznie rozleniwiają ludzi" - ocenił ekspert. W wielu krajach świadczenia dla rodzin są powszechnie stosowane, a ludzie nadal chętnie pracują, zaś najwyższe wskaźniki zatrudnienia są w krajach nordyckich, gdzie panuje wysoki poziom wsparcia rodzin, przy czym jest ono tam kompleksowe, a nie oparte wyłącznie na zasiłkach pieniężnych - dodał. Jego zdaniem, choć istnieje ryzyko, że pieniądze z programu 500+ będą stanowiły pewien bodziec dezaktywacyjny dla ubogich rodzin wielodzietnych, to należy sobie zadać pytanie, jakie są możliwości na znalezienie wyciągającej z ubóstwa i wykluczenia społecznej pracy w tych rodzinach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • mysza i maria, na dziecko nr 1 też dostaniecie te 500zł. oczywieście media celowo piszą aby ludzie ie rozumieli i się wściekali.
 • Co za głupoty tutaj wypisują. Mam 4 dzieci oboje pracujemy z mężem, ja właśnie wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i co usłyszałam?? Jestem kłodą w swoim zakładzie pracy, wszyscy na mnie warczą i pytają sie dlaczego wróciłam do pracy?? Odpowiadam, że lubię swoja pracę i są mi potrzebne pieniądze a oni że nie będą za mnie pracować jak będe chodzić na chorobowe i bardziej bym się wszystkim przysłuzyła gdybym poszła na wychowawczy. Lubię swoją pracę i chcę pracowac, ale słuchając takich ludzi wszystkiego sie odechciewa. Nigdy nie byłam na utrzymaniu kogokolwiek i nigdy nic od nikogo nie dostałam na wszystko cięzko zapracowaliśmy z mężem sami i DLA NAS TO 500 NA DZIECKO CZYLI 1500 (bo na pierwsze nie dostaniemyZ) to gwarant utrzymania mojej pracy, bo będziemy mogli dopłacić niemałe pieniążki opiekunce żebym nie musiała brać chorobowego i zamknąć wszystkim złośliwcą buzie.
 • Mam pytanie zarabiamy z mężem najnizsze krajowe ja pracuję od kwietnia 2015 mąż od dawna mamy 1 dziecko ! Orientuj sie ktoś czy będzie należało mi sie w tym roku te 500 zl ? Z góry dziękuję za odpowiedź

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.