500 zł na dziecko: Rodzice zamiast pracować będą utrzymywać się z programu 500+?

• Ryzyko, że program 500+ będzie zniechęcał do pracy może dotyczyć tylko pewnego marginesu rodzin.
• W wypadku tzw. pracujących biednych dodatkowe pieniądze mogłyby pomóc w wynegocjowaniu wyższych zarobków.
• Koszty programu mogą sprawić, że braknie środków na inne sfery, m.in. żłobki czy przedszkola.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na dziecko: Rodzice zamiast pracować będą utrzymywać się z programu 500+?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 sty 2016 9:30


Ryzyko, że program 500+ będzie zniechęcał rodziców do pracy, prawdopodobnie w skali kraju może dotyczyć pewnego marginesu rodzin. Wiele z nich chciałoby pracować, ale napotyka ku temu liczne bariery - mówi Rafał Bakalarczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW.

Jak zauważył, dodatkowe środki wykorzystane na zakup lokalnych towarów i usług mogą stymulować większą podaż, większe zatrudnienie i per saldo przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia. Problemem są natomiast tzw. koszty alternatywne programu. Inwestowanie ogromnych sum w program 500+ wywołuje pytanie, czy wystarczy w budżecie środków na rozbudowę wciąż zaniedbanej infrastruktury usług opiekuńczych, a to od nich w dużej mierze uczestnictwo w rynku pracy ze strony rodziców.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Projekt wprowadzający Program 500+ przyjęty, ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia

Obawy, iż dodatek 500 zł na dziecko może mieć dezaktywacyjny efekt na rynku pracy zgłaszano m.in. w trakcie konsultacji społecznych do projektu. Wyrażali je także sami członkowie rządu; pojawiło się też w opinii MF do projektu. Chodzi przede wszystkim o sytuację, gdyby te środki nie były włączane do wyliczania poziomu dochodu, który upoważnia do pobierania świadczeń z opieki społecznej.

Według Bakalarczyka zagrożenie, że niektórzy rodzice zamiast pracować, zaczną po prostu traktować dzieci jako źródło utrzymania może ewentualnie dotyczyć marginesu rodzin.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Obsługa programu "Rodzina 500+" wymagać będzie dodatkowego zatrudnienia

"To negatywny stereotyp, że świadczenia automatycznie zniechęcają ludzi do pracy. Wybrane badania porównawcze pokazujące wpływ programów wsparcia pieniężnego na skłonność do pracy w różnych krajach, nie dowodzą zależności, że transfery automatycznie rozleniwiają ludzi" - ocenił ekspert. W wielu krajach świadczenia dla rodzin są powszechnie stosowane, a ludzie nadal chętnie pracują, zaś najwyższe wskaźniki zatrudnienia są w krajach nordyckich, gdzie panuje wysoki poziom wsparcia rodzin, przy czym jest ono tam kompleksowe, a nie oparte wyłącznie na zasiłkach pieniężnych - dodał. Jego zdaniem, choć istnieje ryzyko, że pieniądze z programu 500+ będą stanowiły pewien bodziec dezaktywacyjny dla ubogich rodzin wielodzietnych, to należy sobie zadać pytanie, jakie są możliwości na znalezienie wyciągającej z ubóstwa i wykluczenia społecznej pracy w tych rodzinach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

alina 2016-01-31 21:12:25

mysza i maria, na dziecko nr 1 też dostaniecie te 500zł. oczywieście media celowo piszą aby ludzie ie rozumieli i się wściekali.

Maria 2016-01-29 14:20:23

Co za głupoty tutaj wypisują. Mam 4 dzieci oboje pracujemy z mężem, ja właśnie wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i co usłyszałam?? Jestem kłodą w swoim zakładzie pracy, wszyscy na mnie warczą i pytają sie dlaczego wróciłam do pracy?? Odpowiadam, że lubię swoja pracę i są mi potrzebne pieniądze a oni że nie będą za mnie pracować jak będe chodzić na chorobowe i bardziej bym się wszystkim przysłuzyła gdybym poszła na wychowawczy. Lubię swoją pracę i chcę pracowac, ale słuchając takich ludzi wszystkiego sie odechciewa. Nigdy nie byłam na utrzymaniu kogokolwiek i nigdy nic od nikogo nie dostałam na wszystko cięzko zapracowaliśmy z mężem sami i DLA NAS TO 500 NA DZIECKO CZYLI 1500 (bo na pierwsze nie dostaniemyZ) to gwarant utrzymania mojej pracy, bo będziemy mogli dopłacić niemałe pieniążki opiekunce żebym nie musiała brać chorobowego i zamknąć wszystkim złośliwcą buzie.

Mysza 2016-01-29 11:49:44

Mam pytanie zarabiamy z mężem najnizsze krajowe ja pracuję od kwietnia 2015 mąż od dawna mamy 1 dziecko ! Orientuj sie ktoś czy będzie należało mi sie w tym roku te 500 zl ? Z góry dziękuję za odpowiedź