500 zł na dziecko: Program 500+ wpłynie nie tylko na dzietność, ale też dochody rodzin

• Program 500+ jest realizowany za pomocą transferów pieniężnych.
• Same transfery nie wystarczą by zwiększyć dzietność.
• Rząd chce poprzez program zwiększyć zdolności konsumpcyjne Polaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na dziecko: Program 500+ wpłynie nie tylko na dzietność, ale też dochody rodzin

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 lut 2016 8:56


"500+ to program polityki rodzinnej realizowany za pomocą narzędzia polityki społecznej, jakim są transfery pieniężne. Czy będzie skuteczny? Doświadczenia Europy Zachodniej pokazują, że same transfery nie są wystarczającym bodźcem do zwiększenia dzietności" - mówi Marcin Kędzierski, który jest ekonomistą z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członkiem zarządu Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

"Celem tego programu, którego rząd nie wyraża wprost, nie jest jedynie zwiększenie dzietności, lecz także zwiększenie dochodu rozporządzalnego polskich rodzin, który jest dość niski. W ostatnich latach wydajność pracy w Polsce rosła szybciej niż pensje i w ten sposób rząd chce zwiększyć zdolności konsumpcyjne Polaków, wybierając akurat mechanizm z rezerwuaru polityki prorodzinnej" - stwierdził Kędzierski.

Czytaj tez: Wszystko, co musisz wiedzieć o 500 zł na dziecko

Jego zdaniem celem pośrednim programu 500+ jest także wsparcie polskiej gospodarki.

"To ciekawe, że nawet w komunikacie agencji Standard&Poor’s obniżającym rating Polski, agencja wskazała jednocześnie, że planowane programy socjalne, w tym głównie właśnie program Rodzina 500+, może zwiększyć popyt wewnętrzny, a to z kolei byłoby impulsem rozwojowym powiększającym polski PKB. Konsumpcja jest bowiem jednym ze składników rachunku PKB" - zauważył Marcin Kędzierski.

Czytaj tez: Rodzice zamiast pracować będą utrzymywać się z programu 500+?

"Warto wspomnieć, że w Polsce transfery pieniężne na politykę prorodzinną to zaledwie 0,8 proc. PKB, w Europie Zachodniej - średnio 2,2 proc. Po wprowadzeniu programu 500+ zbliżymy się do standardów europejskich, ten wskaźnik dla Polski będzie wynosił 2,1 proc." - podkreślił.

"Ale programowi Rodzina 500+ powinny jednak towarzyszyć także inne programy" - zastrzegł ekspert. "Wsparcie rodzin musi być wielotorowe. Choć wiele polskich gospodarstw domowych ciągle boryka się z problemem płynności finansowej, są też inne trudności. Jednym z kluczowych, choć nie jedynym problemem, jest problem mieszkaniowy. Do tego, jeśli mówimy o polityce prorodzinnej, czy jej braku, warto wspomnieć także o problemie opieki nad dziećmi, czy ograniczonych możliwości aktywności zawodowej kobiet" - zauważył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.