5 tys. – taka pensja zachęca Polaków do zmiany pracy

Jakie zarobki przekonają statystycznego Polaka do zmiany pracy i jak się one mają do oczekiwań sprzed roku? Work Service opublikowało wyniki badania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

5 tys. – taka pensja zachęca Polaków do zmiany pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

6 maj 2013 10:08


Work Service przeprowadziło badanie oczekiwań płacowych Polaków przy potencjalnej zmianie pracodawcy. Wśród pytań znalazło się m. in. pytanie jaka płaca zachęci Polaków do zmiany pracy. - Dla ponad 40 proc. Polaków jest to kwota do 5 tys. zł na rękę. Wyniki nie odbiegają w dużym stopniu od deklaracji z zeszłego roku, co jest zrozumiałe, ponieważ średnia krajowa netto (3 709,99 zł brutto) jest poniżej tego przedziału - tłumaczy Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service.

Polacy w wieku przedemerytalnym po 55 roku życia oraz osoby z niskim wykształceniem boją się zwolnień, dlatego ich oczekiwania płacowe zmalały względem 2012 roku. Chcąc utrzymać swoje stanowiska są skłonni iść na ustępstwa w zakresie warunków pracy.

- Bezrobocie motywuje, aby obniżyć swoje wymagania. U osób starszych widać wyraźne przesunięcie oczekiwań z przedziału 5-8 tys. zł - do niższych zakresów. Dotyczy to szczególnie osób, które nie chcą lub nie mają możliwości wyemigrować, a w kraju nie znajdują dla siebie ciekawych ofert pracy - tłumaczy Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Oczekiwania osób dojrzałych w wieku 35-54 lat niewiele się zmieniły. Jeśli zaś chodzi o młodych ludzi do 34 roku życia, to mimo wysokiego bezrobocia chcieliby oni zarabiać więcej. - Można by zapytać skąd wziął się wzrost oczekiwań płacowych wśród młodych ludzi, skoro media tyle mówią o bezrobociu absolwentów. Przyczyną jest na pewno łatwość emigracji - wyjaśnia Tomasz Hanczarek.

- W dobie tanich linii lotniczych, studenckich wymian międzynarodowych i otwartego europejskiego rynku pracy młodym ludziom nie jest trudno wyjechać za granicę - dodaje Krzysztof Inglot.

Wysokie oczekiwania płacowe potwierdza także badanie przeprowadzone przez firmę Deloitte na temat pokolenia Y. - Mimo, że - jak się okazuje - jednorodne pokolenie Y nie istnieje, to młodzi ludzie mają wspólną cechę - wysokie oczekiwania finansowe - dodaje Krzysztof Inglot.

Z badania Work Service wynika, że kryzys nie odcisnął piętna na oczekiwaniach płacowych wszystkich Polaków. Większą ostrożność w ruchach na rynku pracy wykazują osoby starsze z niskim wykształceniem. Młodzi - mimo wysokiego bezrobocia i niedostosowanych do rynku pracy programów studiów - nie dają za wygraną i nie rezygnują z dążeń do osiągnięcia sukcesu zawodowego i wysokich zarobków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.