5 lat w IT i 10 tys. na rękę? Jak naprawdę wyglądają i od czego zależą zarobki w branży informatycznej?

– Rynek IT jest najbardziej elastycznym rynkiem w kontekście wynagrodzeń, na którym stawki dla poszczególnych pracowników bardzo się od siebie różnią – mówi Paweł Klejmont, specjalista w firmie doradztwa personalnego Experis.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

5 lat w IT i 10 tys. na rękę? Jak naprawdę wyglądają i od czego zależą zarobki w branży informatycznej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 mar 2014 15:48


- W pierwszym etapie kariery pracownika IT liczą się przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności analitycznego myślenia, nastawienie projektowe oraz znajomość języków obcych - i tego zwykle poszukują pracodawcy. Na początku, każdy zarabia podobnie, zazwyczaj w granicach od 3 tys. do 3,5 tys. zł na rękę. Do tego dochodzą często dodatkowe benefity, jak np. karnet wstępu na siłownię czy też prywatna opieka medyczna - wyjaśnia Klejmont.

Na dalszym etapie kariery zawodowej, wynagrodzenia poszczególnych specjalistów potrafią mieć już znacznie większe różnice stawek, wynoszące nawet do kilku tysięcy złotych. Dla ok. 80 proc. osób związanych z branżą IT od co najmniej 5 lat, stawka miesięcznego wynagrodzenia wynosi od 10 tys. zł netto wzwyż. To właśnie ta kwota rozgranicza zarobki seniorów od kolegów z młodszym stażem.

Pierwszym kryterium, które decyduje o jej wysokości jest rodzaj wykonywanej działalności. Przebiegające tu rozróżnienie zależy zwykle od zajmowanych stanowisk i przeważnie obejmuje podział na testera, programistę, analityka, projektanta, kierownika projektu, konsultanta biznesowego. Czynnikiem decydującym o ostatecznym wynagrodzeniu poszczególnych specjalistów jest posiadane doświadczenia oraz znajomość danej technologii.

- W pierwszym okresie pracy popularną formą zatrudnienia większości informatyków jest umowa zlecenie. W późniejszym czasie dochodzą również inne formy, spośród których coraz bardziej na popularności zyskuje praca na zasadach kontraktu - zauważa Paweł Klejmont.

- Zarobki programisty na etacie, ze stażem pozwalającym na samodzielność projektową, zamykają się zwykle w granicach do 10 tys. - 12 tys. zł brutto. Natomiast w przypadku pracy kontraktowej doświadczonych specjalistów są to kwoty od których negocjacje dopiero się zaczynają, kończąc zazwyczaj na płacy wynoszącej ok. 100 zł netto za godzinę - mówi.

- Na tę formę zatrudnienia decydują specjaliści pewni swoich umiejętności w branży, dla których poszukiwanie nowego projektu nie sprawia trudności, a każdy z nich doceniają nie tylko dzięki wyższemu wynagrodzeniu ale również urozmaiceniu w wykonywanych działaniach, co umożliwione jest przez kontraktowy charakter zadań - dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Starszy programista 2017-04-09 15:05:06

Mam 7 lat doświadczenia zawodowego i jestem starszym programistą. Większych bzdur odnośnie wynagrodzenia nie czytałem. Po pierwsze i najważniejsze: wynagrodzenia w branży IT zależą od rynku, a ten w różnych częściach kraju wygląda zupełnie inaczej. W Warszawie mam oferty po 15k netto a w Katowicach ledwo 9k netto. Tyle że w Warszawie za 1500zł wynajmiesz przeważnie małe mieszkanie albo pokój a na Śląsku normalne mieskanie 50-60m2, do tego inne koszty życia. Tylko o tym nikt nie pisze. Na wschodzie naszego kraju jest jeszcze inna sytuacja.

Rafał 2017-01-25 13:08:53

Jak to programiści. Najbardziej szydercza grupa w kraju. Nie widziałeś kawałka kodu, a już "to chyba swiadczy o Twoich umiejetnosciach programistycznych". Co do stawki. Jeśli pracujesz za takie pieniądze to psujesz rynek, sam sobie robisz krzywdę i nam.

Programista .NET 2016-12-29 19:14:20

w Warszawie, z tego co wiem, stażysty mają 2-2,5 tys., a Programista PHP z doświadczeniem powyżej dwóch lat 4-8 spoko, zależy od posiadanych umiejętności, bo jak firma niema od ciebie zysku, to po co im płacić ci tyle. A to co ty za 2 lata pracowałeś w 3 firmach i w żadnej z nich nie płacili 3 tys. netto świadczy o tym, że jesteś albo "średni programista" albo głupy, że pracujesz za takie pieniądzę.