5 lat w IT i 10 tys. na rękę? Jak naprawdę wyglądają i od czego zależą zarobki w branży informatycznej?

0 0
5 lat w IT i 10 tys. na rękę? Jak naprawdę wyglądają i od czego zależą zarobki w branży informatycznej?

– Rynek IT jest najbardziej elastycznym rynkiem w kontekście wynagrodzeń, na którym stawki dla poszczególnych pracowników bardzo się od siebie różnią – mówi Paweł Klejmont, specjalista w firmie doradztwa personalnego Experis.

- W pierwszym etapie kariery pracownika IT liczą się przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności analitycznego myślenia, nastawienie projektowe oraz znajomość języków obcych - i tego zwykle poszukują pracodawcy. Na początku, każdy zarabia podobnie, zazwyczaj w granicach od 3 tys. do 3,5 tys. zł na rękę. Do tego dochodzą często dodatkowe benefity, jak np. karnet wstępu na siłownię czy też prywatna opieka medyczna - wyjaśnia Klejmont.

Na dalszym etapie kariery zawodowej, wynagrodzenia poszczególnych specjalistów potrafią mieć już znacznie większe różnice stawek, wynoszące nawet do kilku tysięcy złotych. Dla ok. 80 proc. osób związanych z branżą IT od co najmniej 5 lat, stawka miesięcznego wynagrodzenia wynosi od 10 tys. zł netto wzwyż. To właśnie ta kwota rozgranicza zarobki seniorów od kolegów z młodszym stażem.

Pierwszym kryterium, które decyduje o jej wysokości jest rodzaj wykonywanej działalności. Przebiegające tu rozróżnienie zależy zwykle od zajmowanych stanowisk i przeważnie obejmuje podział na testera, programistę, analityka, projektanta, kierownika projektu, konsultanta biznesowego. Czynnikiem decydującym o ostatecznym wynagrodzeniu poszczególnych specjalistów jest posiadane doświadczenia oraz znajomość danej technologii.

- W pierwszym okresie pracy popularną formą zatrudnienia większości informatyków jest umowa zlecenie. W późniejszym czasie dochodzą również inne formy, spośród których coraz bardziej na popularności zyskuje praca na zasadach kontraktu - zauważa Paweł Klejmont.

- Zarobki programisty na etacie, ze stażem pozwalającym na samodzielność projektową, zamykają się zwykle w granicach do 10 tys. - 12 tys. zł brutto. Natomiast w przypadku pracy kontraktowej doświadczonych specjalistów są to kwoty od których negocjacje dopiero się zaczynają, kończąc zazwyczaj na płacy wynoszącej ok. 100 zł netto za godzinę - mówi.

- Na tę formę zatrudnienia decydują specjaliści pewni swoich umiejętności w branży, dla których poszukiwanie nowego projektu nie sprawia trudności, a każdy z nich doceniają nie tylko dzięki wyższemu wynagrodzeniu ale również urozmaiceniu w wykonywanych działaniach, co umożliwione jest przez kontraktowy charakter zadań - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Skoro masz 2 lata doświadczenia i nigdy nie widziałeś 3tys netto w Warszawie to chyba swiadczy o Twoich umiejetnosciach programistycznych. Lepiej nie projektuj systemów produkcyjnych. Pozdr
 • mam 2 lata doświadczenia, pracowalem w 3 firmach w Warszawie, nigdy nie widzialem 3000 na reke, zawsze mniej placa cwaniaczki. 3000 zarabia mala grupka nie wiadomo czemu - kompetencje nie mają tu nic do tego
 • Programista PHP spokojnie może w Warszawie zarabiać powyżej 5k na rękę.
  netcreate.pl/kariera

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.