400 tys. emerytów żyje na granicy ubóstwa. SLD chce to zmienić

Podniesienie najniższej emerytury do 1000 zł oraz darmowe leki dla najuboższych emerytów - to propozycje z pakietu, który zaprezentowali politycy SLD. Projekty ustaw w tej sprawie mają trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

400 tys. emerytów żyje na granicy ubóstwa. SLD chce to zmienić

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sie 2014 14:38


Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński wskazuje, że w Polsce obecnie prawie 400 tys. emerytów żyje na granicy nędzy, ubóstwa. "400 tys. emerytów dostaje najniższą emeryturę wynoszącą w tej chwili 844 zł. To jest kwota, z której tak na dobrą sprawę po zapłaceniu wszystkich kosztów, podatków parapodatków (...) zostaje około 50 zł, a czasami nawet nie" - powiedział polityk podczas konferencji prasowej.

Czytaj też: Emeryci i renciści bez chorobowego

Dlatego SLD chce zaproponować pakiet przewidujący m.in. podniesienie minimalnej emerytury do 1000 zł oraz darmowe leki dla najuboższych emerytów, którzy dostają najniższe świadczenie - poinformował Joński. Dodał, że projekty ustaw w tej sprawie są gotowe i Sojusz złoży je do laski marszałkowskiej w przyszłym tygodniu.

"Kiedy popatrzymy dziś na ta kwotę 844 zł brutto - to jest 740 zł netto - nie musimy przekonywać nikogo, że to jest zbyt niska emerytura. Nawet przy waloryzacji rocznej okazuje się, że ci emeryci otrzymujący najniższą emeryturę mają podwyżkę w wysokości kilku złotych, a ci, którzy dostają po dwa, trzy tysiące złotych dostają odpowiednio wyżej - powyżej 100 zł" - powiedział.

Polityk Sojuszu stwierdził, że rozpiętości między najbiedniejszymi a najbogatszymi emerytami są z roku na rok coraz większe. "Dlatego my proponujemy podniesienie (najniższej emerytury) do 1000 zł, a następnie w konsekwencji, w perspektywie kadencji - do 1200 zł" - zaznaczył.

Według Jońskiego podniesienie poziomu najniższego świadczenia do 1000 zł kosztowałoby budżet państwa 768 mln zł w skali kraju, a koszt wprowadzenia ustawy o refundowanych lekach dla osób pobierających minimalne świadczenia - 231 mln zł. "Czyli łącznie około miliarda złotych" - dodał.

Zdaniem rzecznika Sojuszu, środki potrzebne do wprowadzenia w życie propozycji SLD państwo może uzyskać z pieniędzy uzyskanych w wyniku wprowadzenia zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. "Państwo na operacji OFE już w tej chwili zarobiło, zaoszczędziło prawie 9 mld zł. Można przekazać jedną dziewiątą tej kwoty właśnie m.in. na poprawienie losu, bytu tych, którzy dostają najniższą emeryturę" - powiedział polityk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.