3 tys. zł dla szeregowego, 15 tys. zł dla generała. Oto zarobki polskich wojskowych

Święto Niepodległości to czas refleksji nad kondycją polskiej armii. Polacy są zdania, że zawodowi wojskowi powinni zarabiać średnio 5 826 zł - wynika z badań CBOS. A ile naprawdę dostają za swoją służbę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

3 tys. zł dla szeregowego, 15 tys. zł dla generała. Oto zarobki polskich wojskowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

10 lis 2014 19:40


W rzeczywistości uposażenie zasadnicze w korpusie oficerów zasadniczych zaczyna się od 4 520 zł brutto (major), a kończy na poziomie 14 900 zł brutto (generał na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego WP). To jednak nie wszystko.

Wojskowi, oprócz uposażenia podstawowego dostają wiele dodatków i innych świadczeń pieniężnych. Do tego żołnierze nie są objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych, więc od ich wynagrodzeń nie są odprowadzane składki na ZUS. Ile zatem tak naprawdę zarabiają żołnierze?

Wyższy stopień – wyższe wynagrodzenie

Najniższe wynagrodzenie podstawowe otrzymują żołnierze korpusu szeregowych - szeregowi otrzymują 2 500 zł, a starsi szeregowi o 50 zł więcej. Wraz z kolejnymi stopniami pensja podstawowa wojskowych rośnie. W korpusie podoficerów zawodowych, żołnierze otrzymują od 2 940 do 3 600 zł uposażenia zasadniczego.

Czytaj też: Polacy chcą nie tylko zawodowej armii

Dopiero w korpusie oficerów zawodowych, wynagrodzenia podstawowe są wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, które za rok 2013 wyniosło 3 650 zł brutto. Płace zasadnicze od szarży podporucznika wzwyż zaczynają się od 3 800 zł. Od generała broni na stanowisku dowódcy korpusu pensje podstawowe przekraczają już 10 tys. zł. Najwyższe uposażenie zasadnicze otrzymuje Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – niemal 15 tys. zł.


Zarobki w wojsku - z dodatkami, bez potrąceń na ZUS

Powyżej zaprezentowane dane to jednak tylko uposażenie zasadnicze, które nie uwzględnia dodatkowych składników wynagradzania żołnierzy. Ile więc w rzeczywistości zarabiają wojskowi? Jak wynika z danych GUS-u, przeciętne miesięczne wynagrodzenie żołnierzy zawodowych w 2013 roku wynosiło 4 247 zł brutto. To o 128 zł więcej niż w 2012 roku i aż 1 018 zł więcej niż w 2005 roku. Co nie jest zaskoczeniem, najmniej zarabiali szeregowi, a najwięcej generałowie.

Czytaj też: Armia celuje w kobiety. Chce mieć ich więcej w swoich szeregach

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.