2000 zł płacy minimalnej? "Pracodawcy będą szukali innych rozwiązań"

• Podwyżka płacy minimalnej jest dobra wiadomością dla zarabiających najniższe pensje.
• Dla firm, szczególnie małych, zmiany będą jednak poważnym wyzwaniem.
• Niektórzy pracodawcy prawdopodobnie będą starali się omijać niewygodne przepisy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

2000 zł płacy minimalnej? "Pracodawcy będą szukali innych rozwiązań"

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

15 cze 2016 20:45


14 czerwca rząd przyjął propozycję zwiększenia minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2 tys. zł brutto w 2017 r. Oznaczałoby wzrost aż o 8,1 proc (150 zł) w stosunku do 2016 r. Stawka minimalna za godzinę pracy ma wynieść 13 zł.

– Z mojej perspektywy – jako pracownika – takie podwyższenie płacy na pewno jest to pozytywną zmianą. Szczególnie, że duża część pracowników w Polsce pracuje za minimalną stawkę. Natomiast z perspektywy pracodawcy nie – komentuje Katarzyna Małek, kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi w ZF TRW, firmy z branży automotive.

– Większość pracodawców co prawda nastawiała się na jakąś podwyżkę, bo zapowiedzi pojawiały się od dłuższego czasu, ale jej wartość jest zaskoczeniem. 8 proc. wzrostu to bardzo dużo. Tym bardziej, że większość firm planuje budżety do czerwca. Zaplanowane podwyżki wynoszą z reguły 3, 4, może 5 proc., ale nie 8. Dla większości firm będzie to spore zaskoczenie i wyzwanie, by pozyskać potrzebne środki – wyjaśnia.

Czytaj też: Płaca minimalna, stawka godzinowa, bezrobocie w 2017 r. Rząd przedstawia propozycje

Jej zdaniem stwarza to zresztą spore ryzyko, że pracodawcy będą chcieli szukać innych rozwiązań, chcąc obejść regulacje.

– Mogą przerzucać pracowników na inne formy zatrudnienia albo poszukiwać osób poza granicami Polski. Wydaje mi się, że może to zahamować szereg inwestycji, które umożliwiłyby tworzenie nowych miejsc pracy. Dla wielu firm z kapitałem zagranicznym będzie to większa przeszkoda dla utworzenia biznesu w Polsce – ocenia Katarzyna Małek.

Nasza rozmówczyni nie spodziewa się też, by podwyżka wpłynęła na ułatwienie HR-owcom rekrutacji nowych ludzi.

Czytaj też: 2 tys. zł minimalnej płacy? Pracodawcy reagują: "To zaskakująco wysoka podwyżka"

– Po pierwsze, widzimy, że pracowników dostępnych na rynku jest coraz mniej. Po drugie, kandydaci mają większe oczekiwania i często nie chcą zarabiać minimalnego wynagrodzenia. Myślę, że pozyskanie pracownika zainteresowanego podstawową pracą będzie jeszcze większym wyzwaniem – mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.