15 tys. zł nagrody od PGNiG dla młodych naukowców

• PGNiG rozdało nagrody za trzy pierwsze miejsca w konkursie "Młodzi Innowacyjni dla PGNiG".
• Agnieszka Myśliwiec, Tomasz Cieślik i Maciej Ziemiański otrzymali kolejno 15, 10 i 5 tys. zł za pomysły, które mają szansę na wdrożenie w spółce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

15 tys. zł nagrody od PGNiG dla młodych naukowców

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 paź 2016 10:44


Nowy sposób na recykling płuczek wiertniczych, mapa drogowa odbiorców gazu oraz rewitalizacja terenów zielonych to trzy zwycięskie pomysły wybrane podczas II edycji konkursu Młodzi Innowacyjni dla PGNiG. Laureaci otrzymali nagrody finansowe, a zwycięzca dodatkowo szansę na realizację projektu w spółce z grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Płuczka wróci do ziemi

Mgr inż. Agnieszka Myśliwiec znalazła sposób na to, jak uniknąć kosztownego transportu płuczki i zwiercin, a jednocześnie chronić środowisko. Do konkursu Młodzi innowacyjni dla PGNiG zgłosiła projekt przetwarzania płuczki i zwiercin bezpośrednio przy wiertni. Jest współautorką patentu na sposób przetwarzania odpadów wiertniczych – zamianę płuczki w sypki i suchy materiał. Według niej przy wiertniach mogłyby stanąć koparki z łyżkami mieszającymi, a przetworzony materiał powinien być wykorzystany w pobliżu miejsca ich wydobycia.

– To mogłyby być produkty w postaci np. ziemi antropogenicznej, materiału do użyźniania gleb, wypełniacza mineralnego do celów budowlanych – tak Agnieszka Myśliwiec opisała swój projekt w zgłoszeniu konkursowym. Poza oszczędnościami związanymi z transportem płuczki do miejsc przetwarzania zyskałoby także środowisko naturalne.

Płuczka wiertnicza to ciecz stosowana podczas tworzenia otworów wiertniczych. W trakcie wiercenia otworu oczyszcza jego dno i wynosi na powierzchnię tzw. zwierciny. Chłodzi też świder i oczyszcza go ze zwiercin. Po użyciu płuczka jest transportowana do specjalnych punktów i tam utylizowana lub przetwarzana do ponownego użycia.

Agnieszka Myśliwiec otrzymała za swój pomysł 15 tys. zł. Ma  szansę na podpisanie umowy o wartości do 100 tys. zł na wykonanie projektu w PGNiG.

Mapa za 10 tys.

Drugie miejsce zajął projekt stworzenia mapy drogowej odbiorców gazu ziemnego w Polsce. Tomasz Cieślik, doktorant z instytutu fizyki jądrowej PAN, który zgłosił się do konkursu, pracował nad nim wraz dr. inż. Krzysztofem Kogutem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i mgr. inż. Piotrem Narlochem z Polskiej Spółki Gazownictwa.

Autorzy chcą stworzyć modele istniejących oraz potencjalnych klientów – użytkowników gazu – w całej Polsce, ustalić ich cechy wspólne i różnice, przypatrzeć się czynnikom wpływającym na zużycie gazu w poszczególnych miastach i regionach. Takie dane pozwoliłyby prognozować m.in. najbardziej optymalne obszary do inwestycji. Kapituła konkursu nagrodziła pomysł 10 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.