Grzegorz Tobiszowski: Rekompensaty za utracony deputat węglowy są przygotowywane do wypłaty

10-tysięczne rekompensaty dla górniczych emerytów i rencistów za utracone prawo do bezpłatnego węgla są obecnie "uruchamiane i przygotowywane do wypłaty" - poinformował w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grzegorz Tobiszowski: Rekompensaty za utracony deputat węglowy są przygotowywane do wypłaty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

7 gru 2017 17:23


• Ustawowy termin składania wniosków o rekompensatę minął 18 listopada.

• Najwięcej wniosków przyjęła Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

• Wiceminister nie podał, kiedy dokładnie pieniądze zostaną wypłacone. Zgodnie z zapowiedziami, ma to nastąpić przed końcem 2017 roku.

Wiceszef resortu energii powtórzył wcześniejsze zapewnienia, że w czerwcu przyszłego roku górnicze spółki przeanalizują możliwość rekompensat także dla ok. 12-tysięcznej grupy emerytów górniczych, którzy nie otrzymają rekompensat z tytuły przyjętej w październiku br. ustawy, ponieważ przechodzili na emeryturę już bez prawa do deputatu węglowego.

Tobiszowski odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej: Krzysztofa Gadowskiego, Pawła Bańkowskiego, Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej i Marty Golbik. Jak mówił, resort energii skutecznie wdraża Ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, na mocy której - według wcześniejszych szacunków - ok. 235 tys. osób jeszcze tym roku ma otrzymać po 10 tys. zł netto rekompensaty za utracony deputat.

"Udało nam się bardzo skutecznie wdrożyć (ustawę - red.), przyjęliśmy bowiem ponad 240 tys. wniosków (o rekompensatę), które obecnie są już uruchamiane i przygotowywane do wypłaty" - powiedział Tobiszowski.

Liczba przyjętych wniosków jest nieco wyższa od szacowanej w uzasadnieniu do ustawy na ponad 235 tys. osób liczby uprawnionych do tego świadczenia. Wszystkie wnioski podlegają weryfikacji pod kątem uprawnień danej osoby do rekompensaty. Wiceminister nie podał, kiedy dokładnie pieniądze zostaną wypłacone. Zgodnie z zapowiedziami, ma to nastąpić przed końcem 2017 roku.

Tobiszowski przypomniał, że ok. 12 tys. emerytów z Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń, nie zostało objętych ustawową rekompensatą, ponieważ osoby te "nie nabyły nigdy uprawnienia do deputatu" - gdy przechodziły na emeryturę, układ zbiorowy pracy był już skutecznie wypowiedziany w części dotyczącej deputatu emeryckiego. W połowie przyszłego roku planowana jest analiza, czy osoby te mogłyby otrzymać rekompensaty ze środków spółek węglowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Górnik 2017-12-10 15:55:37

Ciule złodziejskie z rządu oddawajcie Wągiel i 10 000 zł za oszustwo braci górniczej !!!

kris4464 2017-12-09 20:58:20

Z tego co wiym nikt niy dostoł ani grosza na dziś zaś nos gorole za ciula robiom

bert53 2017-12-09 14:53:54

czekajom aż poumiyromy bydom mieli za co bawić sie na drugo Barborka. Przed Barborkom wyngiel kosztowołsrednio 900 złotkow na składze a teroski już 1100 po świyntach zaś sztajgnie do gory.Te 10000 za miesionc bydom prawi ło poł mnij werte