Rynek pracy, wynagrodzenia: Prezes Forte ma sposób na brak pracowników

Trzeba pamiętać, że do podwyżki płac nieodzowna jest podwyżka wydajności. Jeżeli będziemy utrzymywać wydajność na tym poziomie i podniesiemy płace, to polska gospodarka przestanie być konkurencyjna – uważa Maciej Formanowicz, prezes meblarskiej spółki Forte.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy, wynagrodzenia: Prezes Forte ma sposób na brak pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

30 lis 2017 11:10


• W opinii Macieja Formanowicza, prezesa meblarskiej spółki Forte oczywistym jest to, że brakuje pracowników; polskie firmy muszą wobec tego podejmować różne działania.

• – Na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem jest automatyzacja i mechanizacja, ale wdrożenie tego trwa. Jeden robot zastąpi osiem osób, ale na to trzeba mieć 250 tys. euro – zwraca uwagę prezes Forte.

Drugą sprawą, według Macieja Formanowicza, jest miękkie zachęcanie ludzi do pracy, czyli tworzenie przyjaznych miejsc pracy. – Robimy to poprzez przedszkola, szkoły, rozmaite kursy, szkoleni, staramy się budować mieszkania. To zachęcanie ludzi, by funkcjonowali, chcieli zostać – wyjaśnia. – Oczywiście kolejnym elementem są płace, które też muszą być podnoszone. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości – dodaje.

Maciej Formanowicz dodaje, że trzeba pamiętać, iż do podwyżki płac nieodzowna jest podwyżka wydajności. Jeżeli będziemy utrzymywać wydajność na tym poziomie i podniesiemy płace, to polska gospodarka przestanie być konkurencyjna, bo do płac niemieckich brakuje nam cztery razy. Zdaniem prezesa Forte płace muszą rosnąć stopniowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Orchidea 2017-12-04 18:23:53

Pracownicy generalnie są. Gorzej jest z ich znalezieniem. Przy tak dużej konkurencji firm pośredniczących w zatrudnieniu to nie jest takie proste. Trzeba zaufać specjalistom. My mieliśmy umowę z grupą No Problem, która zajmowała się promocją naszych ofert rekrutacyjnych i efekt był bardzo zadowolający.

depesz 2017-11-30 18:33:07

Super. Jestem tym "brakującym pracownikiem". Osiem lat doświadczenia, głównie w wysokich technologiach, współtworzenie nowego działu, dwa języki obce, różne certyfikaty m.in. na auditora. Odzywa się 1% pracodawców. Natomiast w ciągu 4-ech lat wysyłania cv do firm wysokich technologii, zostałem zaproszony na rozmowę....raz. Jak słyszę o braku pracowników to proszę nie pytać co myślę.