Wielkie pieniądze na start-upy: Grozi nam wyrzucanie pieniędzy w błoto?

Przez rozmaite opóźnienia lwia część kwot na wsparcie start-upów trafi na rynek w dość krótkim czasie. Zachodzi wtedy ryzyko pochopnego inwestowania, ale i to, że sporo pieniędzy w ogóle nie wejdzie w startupowy obieg - wskazuje Maciej Balsewicz, prezes bValue.vc, w rozmowie z WNP.PL.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielkie pieniądze na start-upy: Grozi nam wyrzucanie pieniędzy w błoto?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/AT

wnp.pl

22 lut 2018 8:12


Odnoszę wrażenie, że wyszukiwanie i inwestowanie w start-upy przez polskich potentatów ktoś narzuca odgórnie, co niekiedy da się wyczuć w rozmowach. Inwestowanie i aktywizacja nie tkwią (jeszcze?) w DNA wielkich, państwowych przedsiębiorstw - mówi Balsewicz.

Patrzę na NewConnect jak na proces budowy prestiżu - zbyt wiele kapitału tam się nie pozyska. Dużo większym osiągnięciem by było, gdyby np. amerykański fundusz vc zainwestował w jakiś start-up 10 mln dolarów - dodaje.

Maciej Balsewicz (fot.PTWP) Maciej Balsewicz (fot.PTWP)

Maciej Balsewicz nie uważa, że globalnie spółki technologiczne en bloc są inwestycyjną bańką, choć naturalnie można dyskutować o poszczególnych wycenach.

 

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

VC 2018-02-22 09:17:55

Inwestowanie w start-up'y niesie jeszcze jedno ryzyko: 95% z tych, które zaczynają od zera, idzie do kosza. Jeżeli inwestuje się milionowe fundusze, to robi się i milionowe odpisy w straty, nawet jeśli na tych zwycięskich zarabia się fortunę. A jak patrzą politycy, urzędnicy, i agenci różnych trzyliterowych organizacji na straty w państwowej kasie, wszyscy wiemy. Dla menedżera VC związanie się z państwową firmą, której przyszło akurat do głowy wyłożyć fundusze na modny dziś temat, może się za parę lat skończyć pobytem w przytulnej celi, kiedy tylko zmieni się ekipa polityczna i nowi władcy zaczną szukać haków na poprzedników i "rozliczać" wszystkich i za wszystko. Warto i ten aspekt przemyśleć, zanim podpisze się umowę.