Rusza program Poland Prize, który ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy

Rusza Poland Prize, który ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy. W pilotażowym programie w 2018 roku weźmie udział ok. 50 młodych firm. Na ten cel zagwarantowano 15 mln zł - powiedziała na konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rusza program Poland Prize, który ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

8 lut 2018 17:05


  • Ministerstwo liczy, że program przyciągnie do Polski start-upy z całego świata.
  • "Ale jest to przede wszystkim program dedykowany tym, którzy są dziś poza obszarem UE" - powiedziała Emilewicz.
  • Minister ocenia, że "w pierwszej kolejności" będzie on atrakcyjny dla naszych wschodnich sąsiadów.
  • "Dla Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, czyli tych, którzy już dzisiaj wyrażają zainteresowanie przyjazdem do Polski".

"Poland Prize, czyli wiza dla start-upów, ma służyć temu, by Polska stała się wreszcie krajem, do którego będzie się chciało przyjeżdżać, a nie tylko krajem, z którego będzie się chciało wyjeżdżać" - powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu programu.

Jak podkreśliła, chodzi o to, by dzięki tej inicjatywie Polska była miejscem, "gdzie można realizować ambitne projekty, gdzie można na te projekty uzyskać wsparcie. I gdzie można to robić dlatego, że tu jest bardzo przyjazne dla biznesu środowisko" - podkreśliła szefowa MPiT.

Jak dodała, w ramach programu ma przyjechać do Polski w tym roku ok. 50 start-upów. "Będą one miały szybką ścieżkę dostępu do karty czasowego pobytu w Polsce" - wskazała. Wyjaśniła, że trzy wybrane instytucje pośredniczące wybiorą kandydatów, którzy następnie "łatwą ścieżką w kontakcie z konsulatami" dostaną się do Polski, a następnie będą tu mogli założyć swoje spółki i rozwijać się.

"Gwarantujemy im nie tylko obsługę osobistą (...), ale także wsparcie do 200 tys. zł na początek rozwoju swojego projektu" - wyjaśniła. Środki wypłacane start-upom mają być w całości finansowane z PARP, a rozdzielane za pośrednictwem operatora, który sam będzie musiał sfinansować co najmniej 20 proc. swoich kosztów operacyjnych związanych z realizacją projektu. Jak powiedziała Emilewicz, na pilotaż jest zagwarantowane w tym roku 15 mln zł.

"Poland Prize zapewni kompleksowe wsparcie dla młodych innowatorów z zagranicy: od pomocy w osiedleniu się i rozpoczęciu działalności gospodarczej, po kontakty biznesowe z dużymi firmami i inwestorami" - zaznaczyła obecna na konferencji prezes PARP Patrycja Klarecka.

"Zależy nam, by uczestnicy programu zostali w Polsce po jego zakończeniu i rozwijali swoje innowacyjne pomysły" - dodała. Podkreśliła, że aby wziąć udział w programie trzeba założyć firmę w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.