Pieniędzy na startu-upy nie brakuje. Problemem jest co innego

Badania pokazują, że aż 50 proc. polskich startupów finansuje się z własnych środków. Wbrew pozorom dostęp do pieniędzy nie jest kluczową barierą w rozwoju młodych firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pieniędzy na startu-upy nie brakuje. Problemem jest co innego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 cze 2017 6:37


58 proc. startupów podjęło próbę pozyskania inwestora zewnętrznego dla swojego przedsięwzięcia. Szacuje się, że niemal 38 proc. młodych firm nie ma jednak takiego partnera. W efekcie - jak wynika z raportu fundacji Startup Poland - co drugi finansuje swoją działalność wyłącznie z własnych pieniędzy - pisze "Rzeczpospolita"..

Nic dziwnego - pisze "Rz" - że 63 proc. innowacyjnych przedsiębiorców wskazuje właśnie dostęp do zewnętrznego kapitału jako najbardziej poszukiwany zasób. Dopiero w dalszej kolejności znajdują się wykwalifikowani pracownicy, kontakty w branży czy know-how.

Tradycyjne instytucje finansowe są w stanie wesprzeć startupy w formie funduszy, ale oferują one tylko pieniądze, a nie specjalistyczną wiedzę i wsparcie w formie zaplecza badawczego, które często okazuje się o wiele bardziej wartościowe - podaje "Rzeczpospolita"..

Istotną rolę do odegrania mają też tzw. korporacyjne fundusze venture capital, tworzone przez duże firmy, w celu skutecznego pozyskiwania innowacji z zewnątrz organizacji. Jak pokazuje raport "Venture Pulse Q1 2017", blisko 17 proc. wszystkich inwestycji na świecie jest przeprowadzanych właśnie przez takie fundusze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.