Nowa edycja "Szybkiej ścieżki". Na przedsiębiorców czeka łącznie 1,4 mld zł

• Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowe konkursy „Szybkiej ścieżki”.
• 1 mld zł zostanie przeznaczony na wsparcie innowacji w sektorze MŚP i 400 mln zł dla dużych przedsiębiorstw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa edycja "Szybkiej ścieżki". Na przedsiębiorców czeka łącznie 1,4 mld zł

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 lut 2017 14:47


- Szybka, oparta o kryteria jakościowe procedura przyznawania wsparcia przez NCBR to mechanizm, który daje polskim przedsiębiorcom szansę na niebywały rozwój - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– 1,4 mld zł to suma na wsparcie rodzimych firm chcących tworzyć innowacyjne rozwiązania. Nie boimy się inwestować w ambitne projekty – wręcz przeciwnie, zachęcamy przedsiębiorców do zgłaszania projektów, które zmienią oblicze polskiej gospodarki – podkreśla wicepremier.

Ogłoszone przez NCBR dwa konkursy to już kolejna edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem programu „Szybka ścieżka”, realizowanego w ramach poddziałania 1.1.1 "Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” PO Inteligentny Rozwój. Jego nowatorska formuła - ograniczenie formalności do niezbędnego minimum, prowadzony etapami nabór wniosków oraz krótki czas wydania decyzji o dofinansowaniu - jest bardzo atrakcyjna dla firm.

Na przedsiębiorców z sektora MŚP w tej edycji czeka aż miliard złotych. Budżet konkursu dla dużych przedsiębiorców to z kolei 400 mln zł.

– „Szybka ścieżka” to mechanizm wsparcia, który łączy w sobie szybki proces wyłaniania projektów z kluczowymi dla tempa rozwoju gospodarczego kryteriami jakościowymi. Wprowadzając kolejne udogodnienia na etapie składania wniosków odciążamy przedsiębiorców, licząc na ich jeszcze większe zaangażowanie w działalność innowacyjną. Szukamy bowiem nowatorskich projektów, dobrze wpisanych w strategie rozwoju firm w oparciu o prace B+R, a nie takich, które są składane tylko po to, żeby dostać dotację – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

W konkursach „szybkiej ścieżki” dla MŚP w 2016 roku przedsiębiorcy złożyli prawie tysiąc wniosków o dofinansowanie o łącznej wartości ponad 5,5 mld zł. Duże przedsiębiorstwa złożyły zaś 74 wnioski, których łączna wartość wyniosła prawie 900 mln zł. Łącznie NCBR podpisał z beneficjentami tego programu umowy o dofinansowanie o łącznej wartości prawie 905 mln zł.

Dzięki wsparciu uzyskanemu w „Szybkiej ścieżce” polscy przedsiębiorcy pracują m.in. nad prototypem tomografu do zastosowań biomedycznych i wspomagania badań nad terapiami nowotworowymi, nowatorskim wieloczujnikowym systemem parkingowym, innowacyjną technologią wytwarzania nowej generacji materiału do zastosowań w wyświetlaczach oraz cienkowarstwowych ogniwach fotowoltaicznych czy technologią namnażania komórek Treg do wytwarzania szczepionki do leczenia cukrzycy typu 1 w skali przemysłowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.