Zwolnienie lakarskie, L4: Pracodawca może skontrolować pracownika. Jakie są zasady kontroli?

ZUS i pracodawcy nasilają kontrole pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zwolnienie lakarskie, L4: Pracodawca może skontrolować pracownika. Jakie są zasady kontroli?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/AT

www.rynekzdrowia.pl

9 sie 2017 10:35


• ZUS i pracodawcy nasilają kontrole pracowników na l4.

• Pracodawca jest uprawniony do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które wypłaca swoim pracownikom (również innym ubezpieczonym, np. zleceniobiorcom) zasiłki chorobowe i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne.

• Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, występuje o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie zobowiązany jest wykorzystać okres niezdolności do pracy w celu rehabilitacji, leczenia, co ma służyć jak najszybszemu odzyskaniu sprawności i zdolności do pracy.

Zabronione jest - co oczywiste - jest wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego jako dokumentu pozwalającego na uzyskanie dodatkowych dni wolnych od pracy. Wyniki kontroli wskazują jednak, że niektórzy pracownicy wykorzystują zwolnienie w takim właśnie celu.

Jak podaje ZUS na swojej stronie internetowej, pracodawca jest uprawniony do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które wypłaca swoim pracownikom (również innym ubezpieczonym, np. zleceniobiorcom) zasiłki chorobowe i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne. Tu uprawnienie dotyczy pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Czytaj też: L4 płatne w 60 proc. i brak wynagrodzenia przez kilka dni?

Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, występuje o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które pracownikom przysługują zasiłki chorobowe i opiekuńcze albo świadczenie rehabilitacyjne, do oddziału ZUS, który wypłaca te zasiłki jego pracownikom.

Szczegółowy tryb i zasady przeprowadzania kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.