www.rynekzdrowia.pl

Zwolennicy parytetu dla kobiet mogą spokojnie omijać NFZ. Tu rządzą panie

0 0
Zwolennicy parytetu dla kobiet mogą spokojnie omijać NFZ. Tu rządzą panie

Na 16 oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, w 9 dyrektorami lub p.o. dyrektora są panie. W niektórych oddziałach nie tylko szefują, ale są też zastępcami dyrektora. W sumie w ścisłych kierownictwach oddziałów NFZ pracują 33 kobiety. Mężczyzn jest 25.

Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wspomina, że za czasów kas chorych czy początków Funduszu - w zarządach i na dyrektorskich stanowiskach znajdowali się niemal wyłącznie mężczyźni.

- Ta sytuacja zmienia się z każdym rokiem, rzeczywistość weryfikuje predyspozycje i skuteczność. Okazuje się, że kobiety wygrywają konkursy. Osiągają to nie tylko dzięki pracy, ale też intelektowi i osobowości. Nie boją się ryzykować, chcą się rozwijać - mówi Rynkowi Zdrowia Jolanta Pulchna.

Czytaj też: Ewa Momot powołana na stanowisko dyrektora Śląskiego OW NFZ

- Faktem jest też, że zanim kobieta otrzyma jakieś stanowisko, przechodzi weryfikację znacznie dłuższą i surowszą niż mężczyźni. Nic więc dziwnego, że później tak dobrze się sprawdza - dodaje.

Jak podaje, historię małopolskiego oddziału NFZ ukształtowały dwie osobowości: obecna dyrektor - Barbara Bulanowska, która objęła stanowisko w maju 2009 r. oraz jej poprzedniczka, Maria Janusz (kierowała MOW NFZ przez 2,5 roku).

Czytaj też: Uczelnie niemedyczne chcą kształcić lekarzy

- Obecna dyrektor nie obawiała się również powierzyć wielu kluczowych funkcji kobietom: zastępcy dyrektora ds. medycznych oraz zastępcy dyrektora ds. służb mundurowych; a także naczelników wydziałów merytorycznych. Kobiety kierują m.in. wydziałami: świadczeń opieki zdrowotnej, służb mundurowych i świadczeniobiorców, gospodarki lekami, organizacyjnym, kadr i szkoleń czy administracyjnym - wymienia rzecznik MOW NFZ.

Wskazuje też, że dyrektor Bulanowska jest w wąskim gronie dyrektorów oddziałów Funduszu najdłużej pozostających na stanowisku.

- NFZ powszechnie uchodzi za trudną instytucję, a krzesła dyrektorskie za ''gorące'', ale jak wiadomo kobiety nie boją się wyzwań. Mężczyźni być może łatwiej podejmują decyzje, ale to decyzje kobiet okazują się bardziej wyważone, a analityczny umysł pozwala zarządzać ogromnymi środkami w sposób racjonalny i skuteczny - zwraca uwagę Jolanta Pulchna.

Więcej czytaj na portalu rynekzdrowia.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.