www.rynekzdrowia.pl

ZOZ-y w rękach pracowników. Bilans przekształceń

0 0
ZOZ-y w rękach pracowników. Bilans przekształceń

Przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki pracownicze miało być jedna z form przekształceń, która to miała uzdrowić sytuację placówek ochrony zdrowia. Najwięcej takich przekształceń dokonało się w latach 90-tych. Niestety niewiele spółek pracowniczych z tamtych czasów przetrwało.

Teraz nie ma już boomu na tego typu przekształcenia. Obawy pracowników przed przejęciem i zarządzaniem takimi placówkami są zbyt duże. O ile jeszcze w przypadku przychodni przekształcenia w spółki pracownicze SPZOZ-ów mają szansę powodzenia, o tyle w przypadku szpitali, także ze względu na strukturę zatrudnienia, są raczej skazane na niepowodzenie.

Typowym przykładem takiej sytuacji jest SP ZOZ Szpital Chorób Płuc w Siewierzu. Pod koniec 2011 roku 74 proc. pracowników tej przynoszącej straty placówki zadecydowało w referendum, że nie przejmą szpitala na własność - mimo że namawiała ich do tego dyrekcja.

Przeciwne przekształceniu w spółkę pracowniczą były m.in. pielęgniarki. Według nich, zadłużona spółka mogłaby upaść bardzo szybko, a wtedy straciłyby pracę. Poza tym - jak argumentowały - władze spółki mogą zażądać od nich przejścia na kontrakty, a to wiązałoby się z pogorszeniem warunków zatrudnienia.

Obecnie placówka w Siewierzu jest już na końcowym etapie przekształceń w spółkę kapitałową ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa śląskiego.

- Byłem gorącym zwolennikiem przekształcenia placówki w pracowniczą formę spółki. Niestety, nie udało się przekonać do tego załogi. W referendum na pytanie : „Czy wyrażasz wolę pracy w szpitalu przekształconym w spółkę pracowniczą”  - odpowiedziało pozytywnie ponad 70 proc. Związki zawodowe zażyczyły sobie jednak aby pracownicy odpowiedzieli także na pytanie: „Czy jesteś za przekształceniem?”. I tutaj także ponad 70 proc. było przeciw - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Włodzimierz Rodak, dyrektor siewierskiego szpitala.

- Bardzo tego żałuję, że nie udało się przekształcić szpitala w spółkę pracowniczą. Ludzie na ogół nie lubią zmian. Otwarci byli jedynie na sugestię, że lepiej być przeciwko przekształceniu bo wszystko zostanie po staremu. Osobiście uznaję tamto głosowanie za swoją porażkę - stwierdza dyrektor Rodak.

Cały artykuł czytaj tu

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.