Żołnierze potrzebują telefonu zaufania. M.in. przez wypalenie zawodowe

Telefon zaufania dla weteranów powstał z myślą zarówno o żołnierzach, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych. Bo ci doświadczają wypalenia zawodowego lub pozostają bezrobotni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Żołnierze potrzebują telefonu zaufania. M.in. przez wypalenie zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 gru 2014 14:51


Telefon zaufania dla weteranów funkcjonuje przy Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Czytaj też: Żołnierze dostaną większe dodatki do uposażeń. Kto ma szansę?

- Telefon działa, i to działa całkiem dobrze, doskonale spełniając swoją rolę. 70 proc. rozmów telefonicznych kończy się konsultacją, część także przyjęciem na oddział - powiedział kierownik kliniki, ppłk dr Radosław Tworus.

- Interwencje podejmują bliscy żołnierzy, najczęściej żony - obecne lub byłe. Tak też się bowiem dzieje, że dzwonią byłe żony, bo nawet jeśli związek się rozpadł i rozstali się między jedną misją a drugą, to często mają wspólne zobowiązania, dzieci. Dzwonią też oczywiście sami żołnierze - wskazał.

Dr Tworus podkreśla, że telefon zaufania to wypróbowana metoda pomocy - podobne inicjatywy organizowane przez organizacje społeczne i instytucje skutecznie wspierają np. anonimowych alkoholików, osoby uzależnione od narkotyków czy mające problemy z przemocą domową.

Telefon to z jednej strony pomoc dla konkretnych osób, a z drugiej cenne źródło informacji o problemach środowiska weteranów. - Zależy nam na monitoringu problemów żołnierzy - uczestników misji, także tych, którzy zdjęli już mundur - mówi Tworus.

Żołnierze po powrocie z misji zmagają się często z wieloma kłopotami. Misja jest doświadczeniem stresującym: wiąże się z dodatkowym obciążeniem obowiązkami wynikającym ze służby, realizowaniem zadań w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia, przebywaniem w innym kulturowo środowisku, nierzadko w innym klimacie, daleko od bliskich.

Czytaj też: 3 tys. zł dla szeregowego, 15 tys. zł dla generała. Oto zarobki polskich wojskowych

Jak wojskowi odreagowują negatywne emocje? - Nadużywają alkoholu lub leków, sięgają po narkotyki, doświadczają wypalenia zawodowego, czasem bezrobocia, stosują przemoc wobec bliskich, nie potrafią odnaleźć się w codziennym domowym życiu - wylicza lekarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.