Zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych

Resorty pracy i zdrowia uzgodniły zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych - poinformował Sejmie w wiceminister pracy Jacek Męcina. Zapowiedział, że wkrótce do parlamentu trafi projekt zmian w zasadach funkcjonowania urzędów pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 wrz 2013 14:31


Męcina zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy z ministerstwem finansów o wniosku ministra pracy dotyczącym uruchomienia kolejnej puli 500 mln zł z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych. Poinformował, że przygotowywany jest kolejny wniosek na 500 mln zł przeznaczonych na świadczenia. Przypomniał, że w 2012 r. wykorzystano na ten cel milion złotych.

Czytaj też: Jak sprawdzić czy bezrobotny jest ubezpieczony?

Wiceminister przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat planowanej reformy publicznych służb zatrudnienia, o którą wniósł klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Zmiany mają m.in. zwiększyć efektywność działania urzędów pracy oraz lepiej dostosować ich ofertę do potrzeb bezrobotnych.

"W sprawie składki zdrowotnej (od bezrobotnych - red.) też pracujemy. Niezwłocznie po tym, jak do Wysokiej Izby trafi nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia będziemy zajmować się uregulowaniem tej kwestii, ważnej również ze względu na funkcjonowanie urzędów pracy" - powiedział wiceminister.

Przez zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych resort chciałby odciążyć urzędy pracy od grupy osób, które rejestrują się tylko po to, by móc skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej.

"Nowe rozwiązanie nikogo nie pozbawi prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych" - zaznaczył Męcina. "Jeżeli chcesz pracę, masz się rejestrować jako osoba bezrobotna, jeśli chcesz tylko uzyskać ubezpieczenie zdrowotne - masz do niego prawo" - tłumaczył.

Wcześniej poinformował, że zmiany w publicznych służbach zatrudnienia zostały szeroko skonsultowane nie tylko z samymi urzędami pracy, ale też z samorządami, również w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu. "Kilkadziesiąt spotkań, które odbyliśmy we wszystkich regionach kraju, plus spotkania z samorządami wojewódzkimi i powiatowymi dały nam kompromis, który - mam nadzieję - wkrótce trafi do parlamentu i będzie odpowiedzią na rzeczywiste wyzwania" - podkreślił.

Zgodnie z propozycjami resortu bezrobotni będą profilowani na "aktywnych, wymagających wsparcia i najbardziej oddalonych od rynku pracy", a oferta dla nich będzie dostosowywana indywidualnie - tłumaczył Męcina. Urzędy pracy będą musiały się wykazać efektywnością pracy z bezrobotnymi w przywracaniu ich na rynek pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.