Zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych

0 0
Zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych

Resorty pracy i zdrowia uzgodniły zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych - poinformował Sejmie w wiceminister pracy Jacek Męcina. Zapowiedział, że wkrótce do parlamentu trafi projekt zmian w zasadach funkcjonowania urzędów pracy.

Męcina zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy z ministerstwem finansów o wniosku ministra pracy dotyczącym uruchomienia kolejnej puli 500 mln zł z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych. Poinformował, że przygotowywany jest kolejny wniosek na 500 mln zł przeznaczonych na świadczenia. Przypomniał, że w 2012 r. wykorzystano na ten cel milion złotych.

Czytaj też: Jak sprawdzić czy bezrobotny jest ubezpieczony?

Wiceminister przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat planowanej reformy publicznych służb zatrudnienia, o którą wniósł klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Zmiany mają m.in. zwiększyć efektywność działania urzędów pracy oraz lepiej dostosować ich ofertę do potrzeb bezrobotnych.

"W sprawie składki zdrowotnej (od bezrobotnych - red.) też pracujemy. Niezwłocznie po tym, jak do Wysokiej Izby trafi nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia będziemy zajmować się uregulowaniem tej kwestii, ważnej również ze względu na funkcjonowanie urzędów pracy" - powiedział wiceminister.

Przez zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych resort chciałby odciążyć urzędy pracy od grupy osób, które rejestrują się tylko po to, by móc skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej.

"Nowe rozwiązanie nikogo nie pozbawi prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych" - zaznaczył Męcina. "Jeżeli chcesz pracę, masz się rejestrować jako osoba bezrobotna, jeśli chcesz tylko uzyskać ubezpieczenie zdrowotne - masz do niego prawo" - tłumaczył.

Wcześniej poinformował, że zmiany w publicznych służbach zatrudnienia zostały szeroko skonsultowane nie tylko z samymi urzędami pracy, ale też z samorządami, również w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu. "Kilkadziesiąt spotkań, które odbyliśmy we wszystkich regionach kraju, plus spotkania z samorządami wojewódzkimi i powiatowymi dały nam kompromis, który - mam nadzieję - wkrótce trafi do parlamentu i będzie odpowiedzią na rzeczywiste wyzwania" - podkreślił.

Zgodnie z propozycjami resortu bezrobotni będą profilowani na "aktywnych, wymagających wsparcia i najbardziej oddalonych od rynku pracy", a oferta dla nich będzie dostosowywana indywidualnie - tłumaczył Męcina. Urzędy pracy będą musiały się wykazać efektywnością pracy z bezrobotnymi w przywracaniu ich na rynek pracy.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.